Ani autom, ani lietadlom

V slovenskej rozprávke sa múdra dievčina dostavila ku kráľovi ani pešo, ani vozmo. A keby kráľ aktualizoval svoju podmienku na ani autom, ani lietadlom, v blízkej budúcnosti by to tiež nemal byť problém.

Autonómne vozidlá prinesú azda najväčšiu revolúciu v dejinách dopravy, pretože posunú cestovanie na celkom novú úroveň. A tak konceptov úplne autonómnych áut, prirodzene, elektrických, pribúda ako húb po daždi. Takéto autá majú priniesť nielen väčšiu bezpečnosť, menej znečistenia a kolón, ale aj nový spôsob prepravy. Autonómne riadenie nám otvorí nové a vzrušujúce obchodné modely a dovolí zákazníkom stráviť čas v aute tak, ako budú chcieť, prorokuje šéf automobilky Volvo Håkan Samuelsson. Vie, o čom hovorí, pretože je to práve švédska automobilka, ktorá vykročila na cestu realizácie nového spôsobu dopravy.

Nezávislosť od vzdialeností

Úsilím Volva je odstrániť nielen ekologickú zaťaž, čo sa už v súčasnosti považuje za povinnú jazdu, ale aj neproduktívny čas strávený cestovaním. Efektivita by nemala byť o tom, koľko práce zvládnete vtesnať do svojho dňa či ako rýchlo sa dokážete dostať tam, kam cestujete, ale mala by byť o tom, ako sa tam dostanete, tvrdí švédska automobilka. Podľa vízií jej manažmentu má auto nielen dopraviť pasažierov na určené miesto, ale nikto z nich sa už nemusí venovať šoférovaniu – dá sa kochať krajinou, pracovať, relaxovať, uvariť si kávu v zabudovanom kávovare, či dokonca sa aj vyspať. Žeby sci-fi? Plne autonómna elektrická futuristická štúdia s názvom Volvo 360c hovorí o realite, ktorá nemusí byť piesňou ďalekej budúcnosti. Štúdia totiž vážne naznačuje, že švédska automobilka má v pláne konkurovať aj autobusovej, železničnej a leteckej doprave. Pri tvorbe konceptu totiž návrhári vychádzali zo skutočnosti, že v súčasnosti veľa ľudí dochádza za prácou do väčších miest, a tak neraz musia prekonávať aj dlhšie vzdialenosti. Ľudia budú menej závislí od blízkosti miest. Autonómne autá im umožnia žiť vo väčšej vzdialenosti od miesta pracoviska, tvrdí šéf stratégie Volva Mårten Levenstam. Dokonca vo svojich víziách ide ďalej, pretože podľa ne- ho budú ďalšími benefitmi väčšia sloboda v obytných štvrtiach, menší tlak na cenu nehnuteľností a dostupnejšie vlastníctvo domov.

Iný spôsob cestovania

Švédska automobilka však nechce vyvíjať letecké auto. Volvo 360c zostane na ceste, ale ponúka rýchlejšiu a pohodlnejšiu dopravu ako lietadlo pri cestovaní na krátke vzdialenosti. Predstavte si, že máte skoro ráno stretnutie v susednom meste. Sú dve možnosti, ako sa tam dostať: krátkym letom z miestneho letiska alebo pomocou plne autonómneho elektrického riešenia, ktoré vás dopraví priamo na miesto stretnutia, uvádza automobilka na svojej stránke. Hoci keď si kupujete lístok, vnútroštátna letecká doprava vyzerá jednoducho, no prax je iná. K čistému času letu treba pripočítať príchod a odchod z letiska, registráciu, bezpečnostné kontroly a všetko to, čo so sebou prináša letecká doprava – a cesta lietadlom sa poriadne predĺži. Práve Volvo 360c by malo do istej miery nahradiť leteckú dopravu medzi mestami vzdialenými do 300 kilometrov. Ba čo viac – keďže typ vozidla je kombináciou minivanu a SUV, výhodou takejto koncepcie je, že auto nemusí slúžiť len ako osobné vozidlo, ale aj ako skupinový prepravný systém, niečo ako malý autobus. Domnievame sa, že Volvo 360c bude ten typ riešenia mobility, ktorý bude všadeprítomný a zmení spôsob nášho cestovania, ako aj spôsob, akým budeme plánovať a budovať mestá, uvádza automobilka.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 04/2019.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

R, foto Volvo

Komentáre