Astronomické kalendárium

Na začiatku prázdnin, presne 3. júla o 22:11 LSEČ, sa Zem dostane do afélia – najvzdialenejšieho bodu od Slnka na svojej obežnej dráhe. Naša planéta bude v tomto okamihu vzdialená od Slnka 152 092 504 km.

Hoci sa Zem v aféliu nachádza približne o päť miliónov kilometrov ďalej od Slnka, táto zmena nie je príčinou striedania sa ročných období. Zem prechádza perihéliom – najbližším bodom na svojej dráhe okolo Slnka – dva týždne po zimnom slnovrate, keď na severnej pologuli vrcholí zima. Aféliom Zem prechádza dva týždne po letnom slnovrate, keď je u nás na severnej pologuli leto. Zaujímavosťou je zmena rýchlosti pohybu Zeme – v súlade s Keplerovými zákonmi sa Zem v aféliu pohybuje približne o 1 km/s pomalšie ako v perihéliu.

Pozorovanie planét

Merkúr je pozorovateľný na večernej oblohe tesne po západe Slnka. Venuša stále v podaní Zorničky je pozorovateľná počas celého júla na skorej rannej oblohe od pol tretej v noci. Mars sa naďalej nachádza v blízkosti Slnka, čím je pre nás ešte vždy ťažko pozorovateľný. Jupiter je tento mesiac na oblohe čoraz kratšie, podobne aj Saturn. Tí, ktorí vlastnia triéder alebo malý ďalekohľad, môžu v júli v druhej polovici noci pozorovať Urán a takmer po celú noc aj Neptún.

Konjunkcie s mesiacom a slnkom

Dňa 7. júla dôjde ku konjunkcii Mesiaca so Saturnom. Saturn bude 3° južne od Mesiaca a nájdeme ich v súhvezdí Hadonosa nad Škorpiónom. Potom 17. júla bude Mesiac v konjunkcii s Uránom (Urán 4° severne) a 28. júla sa bude Mars nachádzať v konjunkcii so Slnkom.

V tú istú noc nájdeme Jupiter 3° južne od Mesiaca. A napokon 30. júla sa bude Merkúr nachádzať v najväčšej východnej elongácii 27,2° od Slnka. Tento čas predstavuje veľmi dobrú príležitosť na jeho pozorovanie, keďže večer, krátko po západe Slnka, bude v najvyššom bode nad západným horizontom. JÚLOVÉ KOMÉTY Kométa C/2015 V2 Johnson s magnitúdou 7,5 sa nachádza v súhvezdí Panny a pre svoj nezvyčajne skrútený chvost je veľmi obľúbeným cieľom astrofotografov. Môžeme ju pozorovať na rannej oblohe. Medzi jasnejšie kométy môžeme zaradiť aj kométu s označením 41P/Tuttle-Giacobini-Kresák, ktorá je s jasnosťou na približne 8,5 magnitúdy pozorovateľná počas celej noci. V poradí tretia jasnejšia, a taktiež veľmi fotogenická kométa je C/2015 ER61 (PanSTARRS) s magnitúdou 7.

Južné Delta Akvaridy

Júl nie je veľmi bohatým mesiacom na meteorické roje. Spomeňme aspoň Južné Delta Akvaridy, ktorých produkcia je predpovedaná na približne 25 meteorov za hodinu v čase maxima, ktoré by malo nastať 30. júla. Tento rok je aktívny od 12. júla do 23. augusta. V prípade tohto meteorického roja ide o prachové častice pravdepodobne z rozpadnutej kométy, ktorá bola súčasťou Marsdenovej a Krachtovej skupiny komét (sú to skupiny komét, ktoré sa v perihéliu dostávajú extrémne blízko k Slnku, často za cenu úplného vyparenia). Roj je obyčajne aktívny od polovice júla do polovice augusta. Radiant tohto roja sa nachádza v súhvezdí Vodnár, odkiaľ pochádza aj názov roja.

Mgr. Viktória Zemančíková, PhD.
Slovenský zväz astronómov
Ilustrácia Marcela Pekarčíková

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 7/2017.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.