Astronomické kalendárium jún

V lete je Slnko vysoko na oblohe a opisuje veľkú polkružnicu. V zime je nízko na oblohe a opíše malý oblúk – preto sú dni kratšie. Zároveň je vidieť na svetových stranách, že Slnko počas leta (letného slnovratu) vychádza na severovýchode a zapadá na severozápade, počas rovnodenností vychádza na východe a zapadá na západe a počas zimného slnovratu vychádza na juhovýchode a zapadá na juhozápade.

Dňa 21. júna o 21:08 LSEČ nastáva letný slnovrat a začiatok astronomického leta. Pojmom slnovrat označujeme okamih, keď Slnko pri svojom zdanlivom ročnom pohybe dosiahne najväčšiu deklináciu a na poludnie bude najvyššie nad obzorom.

V čase letného slnovratu sú na severnej pologuli najdlhšie dni a najkratšie noci a júnová obloha ohlasuje príchod leta. Letné súhvezdia vychádzajú každú noc o niečo skôr. Vysoko na severovýchode vidíme súhvezdie Labute s Mliečnou dráhou a hviezdu Vegu v Lýre. Na severozápade je Veľká medvedica a Lev, na juhu môžeme vidieť súhvezdie Panny a Pastiera.

Pozorovateľnosť planét

Nočná obloha 30 júna, hodinu po polnoci

Merkúr je pozorovateľný v druhej polovici mesiaca tesne po západe Slnka. Zo súhvezdia Býka sa presúva do Blížencov a odtiaľ do Raka.

Venušu môžeme vidieť počas celého júna na večernej oblohe po západe Slnka. Najprv v súhvezdí Blížencov, potom v Rakovi a napokon v súhvezdí Leva.

Mars nájdeme vynímať sa v súhvezdí Kozorožca. Je pozorovateľný v druhej polovici noci, a to od pol jednej hodiny v noci až do východu Slnka. Na záver júna ho uvidíme už od jedenástej hodiny v noci.

Jupiter je pozorovateľný už od západu Slnka počas celého mesiaca. Prvé júnové dni zapadne za obzor o štvrtej hodine ráno, posledné noci o druhej hodine.Nájdeme ho v súhvezdí Váhy.

Saturn je pozorovateľný počas celého júna takmer po celú noc. Vychádza po desiatej hodine večer a zapadá pred siedmou hodinou ráno. Jeho júnovým sídlom je súhvezdie Strelca.

Urán môžeme pozorovať počas druhej polovice noci, a to v súhvezdí Barana. Spočiatku od tretej hodiny v noci, na záver júna vychádza už o jednej hodine.

Podobne Neptún môžeme pomocou ďalekohľadu vidieť v druhej polovici noci naďalej v súhvezdí Vodnára.

Stretnutie mesiaca s planétami

Od začiatku júna nájdeme Saturn vzdialený len 2˚ južne od Mesiaca. Podobná situácia nastane aj 16. júna, vtedy nájdeme v blízkosti Venuše Mesiac. A 23. júna môžeme vidieť Mesiac severne od planéty Jupiter, 28. júna ho vystrieda Saturn.

Mgr. Viktória Zemančíková, PhD.
Slovenský zväz astronómov
Ilustrácia Marcela Pekarčíková

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 06/2018.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

Komentáre