Astronomické kalendárium november

Meteorický dážď Leoníd z roku 1833, ilustrácia wikipédia/ Edmund Weis

Príchod zimy naznačujú vystupujúce zimné súhvezdia – Orion a Býk –  nad východným obzorom. Náš pohľad upúta aj otvorená hviezdokopa Plejády v súhvezdí Býka. Nad západným obzorom vidíme zapadať Vodnára a Kozorožca.

Novembrovou nočnou oblohou prechádza Mliečna cesta od východu na západ. Vysoko nad severným obzorom môžeme vidieť súhvezdie Andromedy a Perzea, nad nimi vyniká Kasiopeja. Nižšie nad severným obzorom nájdeme Veľkú a Malú medvedicu.

Pozorovateľnosť planét 

Merkúr je tento mesiac najlepšie pozorovateľný po západe Slnka nízko nad  západným obzorom, a to počas prvej polovice mesiaca. Zo súhvezdia Škorpióna sa 8. novembra presunie do Hadonosa a 29. prejde cez Škorpióna do Váh.
Venušu môžeme počas novembra vidieť ako Zorničku na rannej oblohe pred východom Slnka v súhvezdí Panny.
Mars vychádza v popoludňajších hodinách, takže je možné pozorovať ho po západe Slnka až do jedenástej hodiny večer. Na začiatku mesiaca ho nájdeme v súhvezdí Kozorožca, 11. novembra prejde do Vodnára.
Jupiter je síce naďalej pozorovateľný po západe Slnka, ale čas na jeho pozorovanie sa kráti. Prvé novembrové večery ho môžeme vidieť po západe Slnka, neskôr sa pre nás stane nepozorovateľný, pretože zapadá za obzor spoločne so Slnkom. Nájdeme ho aj naďalej v súhvezdí Váhy.
Saturn je pozorovateľný počas celého novembra v prvej polovici noci. Vychádza v predpoludňajších hodinách a zapadá o pol ôsmej večer, na konci mesiaca o dve hodiny skôr. Jeho sídlom je aj naďalej súhvezdie Strelca a 11. novembra nájdeme v jeho tesnej blízkosti Mesiac.

Urán môžeme pozorovať počas celej noci, do skorých ranných hodín, a to v súhvezdí Barana.

Podobne Neptún môžeme pomocou ďalekohľadu vidieť počas prvej polovice noci v súhvezdí Vodnára. Neptún zapadá o čosi skôr ako Urán. Počas prvých novembrových nocí hodinu a pol po polnoci, na konci mesiaca o pol dvanástej v noci.

Meteorický dážď 

K novembrovým udalostiam na oblohe patrí aj meteorický roj Leonidy. Ide o jeden z najvýraznejších a najlepšie pozorovateľných meteorických rojov. Je známy vďaka svojim extrémnym meteorickým dažďom. Prúd meteoroidov, ktorý spôsobuje tento meteorický roj, sa rozprestiera pozdĺž dráhy kométy 55P/Tempel-Tuttle. Najhustejší je neďaleko kométy a kedykoľvek Zem prechádza takýmto zhustením, pozorujeme dážď meteorov. Meteorické dažde sú spôsobené hustými vláknami častíc za jeho materskou kométou objavenou v roku 1865. Táto kométa sa k Slnku vracia každých 33 rokov. Jej ďalší návrat sa očakáva v roku 2031. Čo sa týka výdatnosti roja, najpozoruhodnejší bol dážď Leoníd v novembri roku 1833 s frekvenciou viac ako 46 000 meteorov za hodinu. Alebo v noci 17. novembra 1966, keď astronómovia za 20 minút zaznamenali až 100-tisíc meteorov. Vtedy sa taktiež pomocou radarových pozorovaní zistilo, že priemer prúdu Leoníd je asi 35-tisíc kilometrov. Občasné prechody Zeme staršími vláknami po kométe môžu navýšiť aktivitu tohto roja na niekoľko desiatok meteorov za hodinu. Tento rok sa jeho produktivita odhaduje na 10 až 15 meteorov za hodinu. Výnimočnosťou však je, že Leonidy vedia produkovať veľmi jasné bolidy, čo je spôsobené aj veľkou vstupnou rýchlosťou do atmosféry (okolo 71 km/s). Interval aktivity tohto roja je od 6. do 30. novembra. Maximum aktivity sa tento rok predpokladá v noci 17. novembra. Radiant roja nájdeme v súhvezdí Leva. Mesiac bude krátko po prvej štvrti, po polnoci však zapadne za obzor.

Mgr. Viktória Zemančíková, PhD.
Slovenský zväz astronómov

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2018.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

Komentáre