Krajina, kde je najlepšie (2)

Na Slovensku máme veľké množstvo unikátnych technických pamiatok a pamätihodností. Príležitosť na ich návštevu si môžete nájsť počas dovolenky, aj v závere prázdnin. otestujte sa, ako poznáte naše technické pamiatky. Správne odpovede si môžete overiť v tlačenej verzii časopisu Quark na strane 54.

1. V roku 1763 vznikla v známom slovenskom banskom meste Vysoká banská škola a v roku 1770 sa premenovala na akadémiu. Išlo o prvú banskú školu veurópe a najstaršiu technickú školu na svete. V ktorom slovenskom banskom meste pôsobila táto škola?
2. Neďaleko premonštrátskeho kláštora v lelesi z roku 1182 sa nachádza najstarší kamenný most na Slovensku. Meria sedemdesiat metrov a postavili ho v 14. storočí nad jedným z ramien rieky tisa. Ako sa volá najstarší kamenný most na Slovensku?
3. Mlynskú dolinu na potoku Vydrica neďaleko Bratislavy považujú historici za najstaršiu výrobnú a neskôr priemyselnú oblasť Bratislavy. K technickým pamiatkam, ktoré sa na jej území nachádzajú alebo nachádzali, môžeme zaradiť sústavu mlynov, štyri vodné nádrže, železničný most a niekdajšiu budovu prachárne. Koľko mlynov sa v minulosti nachádzalo v Mlynskej doline pri Bratislave?
4. Sedemnásti veľkostatkári, ktorí mali majetky medzi Bratislavou a trnavou, sa vprvej polovici 19. storočia rozhodli postaviť medzi týmito mestami železnicu. Ako prvý uviedli do prevádzky úsek Bratislava – Svätý Jur. Vozy ťahali dva páry koní a vlak premával raz predpoludním a raz popoludní tam a naspäť. Viete, v ktorom roku uviedli do prevádzky konskú železnicu medzi Bratislavou a Svätým Jurom?
5. Halič, historický región na severovýchode uhorska, bol z centra monarchie prístupný cestami, ktoré viedli cez hrebene východných Karpát. cez jedno z horských sediel postavili v roku 1861 kamennú cestu, ktorá je dnes kultúrnou technickou pamiatkou. cez ktoré sedlo táto cesta prechádza?
6. Národná kultúrna pamiatka Solivar – výrobňa soli je súbor sedemnástich technických pamiatkových objektov. unikátny komplex na ťažbu soli zo soľanky pochádza zo 17. storočia, hoci samotná ťažba soli sa v lokalite začala už v roku 1571. Do súboru pamiatok patrí šachta leopold, rezervoáre na soľanku, huta, varňa, sklad soli, kováčske dielne a klopačka. V ktorom meste sa nachádza národná kultúrna pamiatka Solivar?
7. V roku 1868 železiarenský veľkopodnikateľ emanuel Andrássy, prezývaný aj železný gróf, postavil v Nižnej Slanej hutu, ktorá nahradila skupinu starších, menej výkonných pecí. Pomenoval ju po svojej matke. Ako sa volá bývalá huta v Nižnej Slanej?
8. Medzi technicky najzaujímavejšie úseky slovenských železničných tratí patrí úsek pod Kráľovou hoľou na trati červená Skala – Margecany, neďaleko obce telgárt. Ide o špirálovú slučku s mostom aj tunelom, ktorá je dlhá asi 2,3 km a prekonáva výškový rozdiel 31 metrov. Ako sa táto pozoruhodná stavba nazýva?

R
Foto Tomáš Trstenský

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 8/2017.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

 

 

Komentáre