Monako expanduje do mora

Do roku 2025 narastie územie kniežatstva na Azúrovom pobreží približne o 6,5 ha.

Monako je po Vatikáne druhý najmenší štát na svete a najhustejšie osídlený suverénny štát (po Macau, ktoré je špeciálnou administratívnou oblasťou Čínskej ľudovej republiky). Štát, ktorého oficiálny názov je Principauté de Monaco, je kniežatstvo, v ktorom už od roku 1297 vládne – s menšími prestávkami – rod Grimaldiovcov.

Záujem o bývanie 

Terajším vládcom Monaka je princ Albert II. Hlavným mestom tohto mestského štátu je Monako (Monaco-Ville), historická opevnená štvrť mesta. Monako leží na Azúrovom pobreží, na južnom úpätí Prímorských Álp, má rozlohu niečo vyše dvoch štvorcových kilometrov a jeho jediným susedom je Francúzsko, s ktorým má menovú, colnú a hospodársku úniu. Takmer celé jeho územie je už zastavané a tiesni sa na ňom na 38 400 obyvateľov – no, veľmi sa netiesnia, pretože väčšina býva v luxusných bytoch a apartmánoch. Záujem milionárov o bývanie v Monaku neklesá, a to napriek tomu, že podľa realitnej agentúry Knight Frank sú tam ceny domov či bytov najvyššie na svete. Priemerná cena za štvorcový meter je 53 000 eur, ale v najluxusnejších štvrtiach, akou je napríklad Carre d’Or, je to aj vyše 100 000 eur. Kde teda postaviť v Monaku obydlia pre ďalších milionárov?

Budúce rezidencie pre milionárov

Lákadlo pre milionárov 

Nový životný priestor si Monako môže vydobyť len na úkor mora. Takúto expanziu predstavuje aj prebiehajúci náročný stavebný projekt Portier Cove. Myšlienka zabratia časti mora pri pobreží Monaka nie je nová. Už v 70. rokoch minulého storočia bola na zasypanej časti mora na juhu Monaka postavená štvrť Fontvielle. Zväčšovanie rozlohy Monaka na úkor mora však siaha až do začiatku 19. storočia – odvtedy sa získalo územie s celkovou plochou 40 ha, čo je 20 % dnešného teritória tohto štátika. O ďalších približne 6,5 ha narastie územie Monaka po dokončení spomínaného projektu, ktorý ráta so zasypaním mora a výstavbou luxusných rezidencií i ďalších budov na takto získanej pôde na severe Monaka. Projekt sa bude realizovať pri dodržaní tých najprísnejších kritérií na ochranu životného prostredia. Na tom si princ Albert II., ktorý sa angažuje pri ochrane ekosystémov, dal mimoriadne záležať. Projekt sa začal vypracovaním štúdie v roku 2016, predpokladané náklady na jeho výstavbu sú dve miliardy eur. Okrem luxusných rezidencií zahrnuje aj administratívne budovy, múzeá a divadlo. Dokončený by mal byť v roku 2025 a do Monaka by mal prilákať ďalších milionárov. Spomenutá realitka Knight Frank odhaduje, že v roku 2026 bude v druhom najmenšom štátiku sveta žiť 16 100 milionárov a 1 450 ultraboháčov, ktorých majetok presahuje 30 miliónov dolárov.

RM
vizualizácia Valode & Pistre

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 08/2018.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

Komentáre