Programátorka príroda

Všetko živé v prírode sa musí v našich končinách prispôsobovať počasiu a meniacim sa podmienkam počas celého roku. Ale čo v prípade, ak sa príroda zblázni?

To, ako hlucháň rozoznáva jednotlivé ročné obdobia, je obdivuhodné. V niektoré roky to podľa charakteru počasia vyzerá v lese uprostred januára skôr ako v apríli, hlucháne však táto anomália v poveternostných pomeroch nepomýli. Na druhej strane, nezriedka uprostred apríla panuje na tokaniskách pravé zimné počasie s chumelicou a mrazmi, no kohúty to neodrádza od tokania… Podľa neomylného vnútorného biologického kalendára, odvodeného z pomeru medzi tmavou a svetlou fázou dňa, hlucháne dokážu usúdiť, aké ročné obdobie panuje v prírode. A to bez ohľadu na počasie, ktoré svojím charakterom nemusí danému ročnému intervalu vôbec zodpovedať.

Hlucháň hôrny

Nič ich nepomýli

Hlucháň, podobne ako všetky operence, je v ročnom cykle naprogramovaný na meniaci sa pomer medzi svetlou a tmavou fázou dňa – fotoperiódou, a tak tohto pamätníka ľadovej doby vrtochy počasia vôbec nezaskočia a nepomýlia. Ako som sa počas štvrťstoročia, čo sa venujem výskumu života tohto vtáčieho druhu, presvedčil, hlucháne sa nenechajú rozmarmi počasia vôbec zaskočiť. Keď panuje na jar v období tokania na danú ročnú dobu mimoriadne chladné počasie, pripomínajúce charakterom skôr trojkráľovú zimu, kohúty navzdory neprívetivým poveternostným pomerom predvádzajú svoje včasne ranné zásnubné rituály, akoby sa nechumelilo. Naproti tomu, keď vrtošivé počasie poprehadzuje listy v kalendári prírody do takej miery a podoby, že v januári pripomína svojím charakterom skôr vrchol jari, hlucháne mlčia a nepociťujú ani v najmenšom nutkanie tokať. Človeku to pripadá, akoby tieto operence rozpoznali ročný kalendár prírody deň po dni a rozmary počasia ich nedokážu zmiasť.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 01/2018.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

Text a foto doc. Ing. Miroslav Saniga, CSc.
ÚEL SAV Staré Hory

Komentáre