Snímač do rizík

Foto MacU, Pixaba

Vedci z kanadskej McMasterovej univerzity, ktorí spolupracujú s partnermi z Kalifornskej univerzity v Los Angeles a Vysokej školy chemicko-technologickej v Prahe, vytvorili snímač odolný proti  požiaru. Ten dokáže sledovať pohyby hasičov, oceliarov, baníkov  a ďalších ľudí pracujúcich mimo zorného poľa vo vysoko rizikových  prostrediach. Okrem toho, že snímač odoláva horúčavám, nepotrebuje ani externé napájanie. Má veľkosť batérie do hodiniek a môže sa pripevniť na podrážku topánky či na rukáv plášťa, aby sledoval  pohyb nositeľa napríklad v horiacom dome, bani či v inom nebezpečnom prostredí.
Ak sa používateľ prestane pohybovať, senzor  upozorní niekoho, kto na situáciu dozerá. Keď je niekto v bezvedomí a nemôžete ho nájsť, mohlo by to byť veľmi užitočné, hovorí profesor  strojárstva Ravi Selvaganapathy. Snímač neobsahuje batériu, pretože tie neznášajú extrémne teploty, ale využíva triboelektrický jav, teda získava elektrinu z pohybu  v podstate rovnakým spôsobom, ako človek v ponožkách vytvorí  statickú elektrinu, keď prechádza po koberci. Snímač dokáže sledovať pohyb aj umiestnenie osoby v horiacej budove, banskej hale  či v inom nebezpečnom prostredí, pričom  upozorní niekoho vonku, keď sa pohyb  zastaví. Kľúčový materiál v senzore je nový  uhlíkový aerogélový nanokompozit, ktorý je  ohňovzdorný. Výskumníci úspešne testovali  nový snímač pri teplotách až do 300 °C.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 04/2019.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

Komentáre