- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Akčná NASA

Zdá sa, že nijaký štát nebol dostatočne pripravený na vznik a šírenie pandémie COVID-19. Chýbajú dostatočné medicínske zásoby a dostatok prístrojov potrebných na liečbu ťažších prejavov tejto choroby.

Jedným z najdôležitejších prístrojov na stabilizáciu pacientov trpiacich najťažšími stavmi je tzv. pľúcny ventilátor. Tento prístroj slúži na umelú pľúcnu ventiláciu, povedané celkom laicky, na technickými prostriedkami zabezpečené dýchanie pacientov, ktorých pľúca boli vírusom SARS-CoV-2 znefunkčnené a ktorí by bez umelej pľúcnej ventilácie pravdepodobne ochorenie COVID-19 neprežili. Keďže pľúcne ventilátory sa používajú pomerne zriedkavo, nemocnice v nijakej krajine ich nemali toľko, aby ich bolo v kritických obdobiach vyvrcholenia pandémie dostatok. Mnohé výskumné tímy a spoločnosti vyrábajúce medicínsku techniku sa však rýchlo chopili iniciatívy a v krátkom čase vyvinuli nové pľúcne ventilátory. Medzi inštitúcie, ktoré sa na vývoj nového ventilátora zamerali, aj keď sa primárne venujú úplne inej oblasti, patrí aj americká vesmírna agentúra NASA. Tá oznámila, že pracovníci jej laboratória JPL (Jet Propulsion Laboratory) v kalifornskej Pasadene za 37 dní vyvinuli a zhotovili prototyp kompaktného pľúcneho ventilátora. Tento ventilátor dostal označenie VITAL, čo síce ako jedno slovo znamená životne dôležitý, ale v tomto prípade je to akronym – Ventilator Intervention Technology Accessible Locally, čiže lokálne dostupná ventilačná intervenčná technika. Treba spomenúť, že bežné ventilátory používané v nemocniciach sú robustné, drahé a zložité zariadenia navrhnuté tak, aby pracovali spoľahlivo mnoho rokov a dali sa použiť pri liečbe rôznych zdravotných problémov. Ventilátor VITAL bol však špeciálne vyvinutý na liečbu COVID-19 a obsahuje menej súčastí, z ktorých mnohé sú bežne dostupné v obchodoch. Ventilátor je jednoduchší, dá sa vyrobiť v krátkom čase a jeho údržba je jednoduchá. Účelom ventilátora VITAL je znížiť pravdepodobnosť, že pacient sa dostane do pokročilého štádia choroby, v ktorom by potreboval asistenciu zložitejších ventilátorov, povedal hlavný odborník NASA pre oblasť zdravia a medicíny J. D. Polk.

RM, foto NASA/JPL-Caltech

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 6/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.