- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Ako zatepliť mrakodrap

Keď sa povie zelená budova, väčšina ľudí si predstaví nové moderné konštrukcie, ktoré majú rôzne energetické a ekologické výdobytky takpovediac zapísané už do svojej DNA. Väčšinou je to naozaj tak. Neznamená to však, že staré budovy sú v tomto beznádejné prípady.

Foto Pixabay

Ikonická budova Empire State Building v New Yorku dotvára siluetu známeho veľkomesta už 91 rokov. Neustále sa však renovuje, pričom vôbec nejde len o opravy. V roku 2011 získal tento starček medzi mrakodrapmi, oficiálne otvorený 1. mája 1931, medzinárodný zlatý certifikát LEED, ktorým sa oceňujú energeticky udržateľné a ekologické stavby.

Inšpirácia pre veľkomestá

Celý projekt renovácie, ktorého súčasťou je aj energetická modernizácia stavby, sa začal v roku 2009 a pokračuje doteraz, pričom jeho konečná cena sa odhaduje na viac ako 500 miliónov dolárov. Energetickú modernizáciu pripravil tím zložený zo zástupcov Clintonovej klimatickej iniciatívy, Rocky Mountain Institute (spoločnosť špecializujúca sa na znižovanie energetickej náročnosti budov), Johnson Controls Inc. (firma, ktorá stavia smart budovy) a realitnej firmy Jones Lang LaSalle.
Na konci operácie za 20 miliónov dolárov nemali byť len ocenenia a certifikáty. Projekt energetickej modernizácie 102-poschodovej budovy predovšetkým znížil celkovú spotrebu mrakodrapu o viac ako 38 %, znížil náklady na energie o 4,4 milióna dolárov ročne a očakáva sa, že v priebehu 15 rokov zníži emisie uhlíka o 105 000 ton. Takéto čísla sú v New Yorku, kde sa len budovy podieľajú na celkovej spotrebe elektriny 80 %, impozantné a autori projektu dúfajú, že inšpirujú nielen majiteľov ďalších starých domov, ale aj iné mestá sveta.

Foto wikipédia/Jorge Láscar, CC BY 2.0

Na spomalenie účinkov zmeny klímy je rozhodujúca premena zastavaného prostredia. Naša práca na Empire State Building dokazuje, že nákladovo efektívna transformácia aj 90 rokov starej budovy uprostred New Yorku je možná. Vďaka modernizácii pre 21. storočie sme z Empire State Building vytvorili príklad energeticky efektívnej a udržateľnej budovy, uviedol pre časopis Sustainability prezident Empire State Realty Trust Anthony Malkin.

Každé okno zvlášť

Prvým krokom pri premene na zelený mrakodrap bola renovácia okien. V budove sa nachádza 6 514 okien, ktoré mali na plytvaní energiou azda najväčší podiel. Keďže známa budova by nemala podľa možností zásadne meniť svoju siluetu ani tvár, jednoduchá výmena okien za nové a moderné nebola v hre. Namiesto toho pracovníci projektu zriadili priamo v jej priestoroch svoje vlastné centrum, v ktorom zrenovovali každé z okien osobitne. Podľa autorov projektu takýto postup ušetril peniaze, čas a emisie, ktoré by vznikli pri preprave okien do dielní mimo objektu.
Aby sa zabezpečilo, že sa vnútri okien neuzavrú nečistoty a prach, každé okno bolo najprv vyčistené. Potom sa medzi každú dvojicu sklených tabúľ tvoriacu okno vložil oddeľujúci rámik a fólia odrážajúca teplo. Do okien sa napustila izolačná zmes kryptónových a argónových plynov. Tím si vopred zmapoval umiestenie okien na fasáde vzhľadom na slnko a okolité detaily (rímsy a pod.), aby mohol prispôsobiť optimálne pomery izolačných plynov v závislosti od množstva slnečného žiarenia pre každé okno zvlášť.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 6/2022. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.

R