- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Astronomické kalendárium (apríl 2023)

Apríl prináša okrem príjemnejších teplôt a tradičného premenlivého počasia aj niekoľko možností zapozerať sa na nočnú oblohu a vychutnať si viacero výnimočných momentov.

Väčšina astronomických úkazov nastane v druhej polovici apríla. Tešiť sa môžeme na výborné podmienky počas známeho meteorického roja, dve pekné konjunkcie a jedno hybridné zatmenie Slnka vo svete. Okrem iného sa pozorovateľom a fotografom začína sezóna lovenia fotografií centra našej Galaxie, ktorá sa po niekoľkých mesiacoch opäť na oblohe ukáže v celej svojej kráse.

Meteorický roj Lyridy

Rok 2023 praje podmienkami viacerým meteorickým rojom, pričom pod podmienkami myslíme najmä fázu Mesiaca. Ten svojím svitom na oblohe presvieti Mliečnu cestu aj slabšie meteory a často tak znemožňuje pozorovania. Aprílový roj Lyridy však nebude nič rušiť, Mesiac bude iba tri dni po nove.
Materskou kométou Lyríd s aktivitou približne 18 meteorov za hodinu je kométa C/1861 G1 (Thatcher). Maximum vychádza tiež priaznivo – 23. apríla o 3. hodine ráno. Vtedy sa bude radiant roja nachádzať vysoko nad obzorom, takmer priamo v nadhlavníku. Oplatí sa ľahnúť si do teplého spacieho vaku a pozerať sa priamo do stredu oblohy. Pri jasnom počasí uvidíme nielen meteory z roja Lyríd, ale aj krásny oblúk Mliečnej cesty.
Keď si chcete skúsiť tento úkaz vyfotografovať, nastavte si sekvenčné snímanie a širokouhlý objektív namierte priamo do zenitu. Nezabudnite sa však vydať do čo najtmavších oblastí bez škodlivého a rušivého svetelného znečistenia.

Zatmenie Slnka pre cestovateľov

Presne 20. apríla nastane nov. Z niektorých častí sveta ho bude možné doslova sledovať. Mesiac sa totiž dostane priamo pred slnečný disk a v závislosti od polohy pozorovateľa ho buď prekryje čiastočne, alebo úplne. Azda najideálnejšie podmienky na pozorovanie úkazu nastanú na severozápadnom cípe Austrálie na polostrove Exmouth. Ide o veľmi krátke zatmenie – na spomínanom území potrvá úplná fáza zatmenia iba 1 minútu a 2 sekundy.

Konjunkcie

Na prelome februára a marca sme mohli obdivovať konjunkciu planét Jupiter a Venuša. V apríli nás čakajú ďalšie dve pekné konjunkcie.
A prečo sú vlastne medzi pozorovateľmi a fotografmi také obľúbené? Prvým dôvodom je, že ide o telesá v našej Slnečnej sústave, ktoré sú na oblohe veľmi jasné. Nemusíme za nimi často cestovať stovky kilometrov do tmavých oblastí. Okrem toho je veľmi jednoduché ich fotografovať – či už širokouhlo, alebo so sústavou s teleobjektívom. Pri pozorovaní ďalekohľadom zasa často vidíme rôzne zaujímavé detaily.
V apríli sa môžeme zamerať na dve nebeské stretnutia. Prvé sa odohrá 16. apríla v skorých ranných hodinách. Po 5. hodine ráno budeme môcť nad východným obzorom pozorovať Mesiac a Saturn. V ďalekohľade uvidíme aj jeho prstenec. Druhá konjunkcia nastane 23. apríla večer po západe Slnka. Tenký kosáčik Mesiaca sa dostane blízko k Venuši. Dva najjasnejšie objekty na nočnej oblohe nájdeme nad západným obzorom.

Text a foto Tomáš Slovinský
riaditeľ OZ Astronómia pre všetkých

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 4/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.