- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Astronomické kalendárium (december 2022)

Z astronomického hľadiska je tohtoročný december veľmi zaujímavý mesiac. Počas neho budeme môcť vidieť na oblohe hneď niekoľko pozoruhodných a vzácnych úkazov.

Čakajú nás známy meteorický roj a prekrásne konjunkcie. K astronomickým udalostiam patrí aj zimný slnovrat, ktorý nastane 21. decembra o 22:48 SEČ.

Pozorovanie Marsu

Mars je štvrtou planétou našej Slnečnej sústavy. Nazývame ho aj červená planéta. Jeho červenú farbu spôsobuje oxid železitý nachádzajúci sa v prachu. Všimnete si to aj pri pohľade voľným okom. Práve 1. decembra sa Mars ocitne najbližšie pri Zemi v tomto roku – iba 81,5 milióna km. Svetlo z jeho povrchu k nám doputuje za 4,5 minúty. Vo štvrtok 8. decembra sa zasa dostane do opozície so Slnkom – na oblohe bude vysoko v súhvezdí Býk a jeho jas dosiahne až -1,9 mag. V jeho okolí sa budú nachádzať dve otvorené hviezdokopy – Hyády a Plejády. Pozorovateľom vybaveným ďalekohľadom neuniknú detaily jeho svetlejších a tmavších miest či polárna čiapočka.

Zákryt červenej planéty

Práve 8. decembra, keď nastane jeho opozícia so Slnkom, budeme môcť vidieť ďalší vzácny úkaz. Planéta Mars na hodinu zmizne z oblohy. Niežeby uletela preč z našej Slnečnej sústavy, ale planétu pozorovateľovi zo Zeme prekryje Mesiac, a to ráno pred východom Slnka približne medzi 6. a 7. hodinou SEČ. Túto kozmickú dvojicu nájdeme nad severozápadným obzorom veľmi nízko – o to väčšia bude šanca zachytiť úkaz pre krajinárskych fotografov.

Záblesky na oblohe

Decembrové rojenie meteorov má na svedomí najmä asteroid (3200) Phaethon, ktorý za sebou každoročne zanecháva odpad spôsobujúci meteorický roj Geminidy. Radiant sa nachádza neďaleko známej dvojice hviezd Castor a Pollux v súhvezdí Blíženci. Počas nocí sa radiant dostáva veľmi vysoko na oblohu – takmer do nadhlavníka, vďaka čomu je možné zazrieť množstvo meteorov, ktorých zenitová hodinová frekvencia (ZHR) presahuje počet 100. Meteorický roj Geminidy vrcholí v noci z 13. na 14. decembra a hoci bude svojím svitom rušiť Mesiac, všeobecne sa na oblohu oplatí pozerať aj niekoľko dní pred maximom, najmä v druhej polovici nocí.

Jasné zimné hviezdy

Asi každý, kto sa niekedy v zime zapozeral na nočnú oblohu, potvrdí, že je na nej čo obdivovať. Aj keď sa nepozeráme na najjasnejšiu časť našej Galaxie, môžeme zazrieť množstvo jasných hviezd a ikonických súhvezdí. Azda najznámejším z nich je Orión. V jeho meči nájdeme Veľkú hmlovinu v Orióne (M42) viditeľnú aj voľným okom. Jej detaily si však užijeme najmä pri pozorovaní ďalekohľadom. Ten by sme v decembri mohli namieriť aj na už uvedené hviezdokopy – Plejády a Hyády v súhvezdí Býk, na galaxiu M31 v súhvezdí Andromeda či na galaxie v blízkosti známeho asterizmu Veľký voz.

Konjunkcie

Mesiac sa dostane do blízkosti planéty Jupiter 1. a 2. decembra, 8. decembra prekryje Mars a v posledné decembrové dni 27. až 31. decembra sa pri dobrých podmienkach na oblohe naraz ukáže so všetkými piatimi okom viditeľnými planétami našej Slnečnej sústavy.

Text a foto Tomáš Slovinský
riaditeľ OZ Astronómia pre všetkých

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 12/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.