- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Astronomické kalendárium (február 2023)

Február je druhý a zároveň najkratší mesiac v roku. V porovnaní s niektorými inými mesiacmi neposkytuje možnosť pozorovať pravidelné a veľmi aktívne meteorické roje. Aj napriek tomu nás má čím prekvapiť.

Vysoko nad severným obzorom sa totiž nachádza zaujímavá kométa s označením ZTF. Koncom mesiaca na oblohe uvidíme krásnu konjunkciu dvoch jasných planét a tenkého kosáčika Mesiaca v popolavom svite. A okrem toho sa už pomaly, ale isto oplatí pripraviť na pozorovanie zodiakálneho svetla.

Vlasatica na oblohe

Kométy, alebo vlasatice, ako sa kedysi nazývali, ľudí odpradávna fascinovali. V minulosti však boli považované aj za predzvesti zlých udalostí. V súčasnosti vieme, že s pozemským dianím kométy nemajú nič dočinenia, a preto si ich tesný prelet okolo našej najbližšej hviezdy môžeme bez obáv vychutnať. Predikcia ich jasnosti je náročná, no o to viac sa oplatí striehnuť na to, ako bude kométa vyzerať po prelete perihéliom.
Hneď prvý deň v mesiaci preletí kométa C/2022 E3 ZTF objavená v marci 2022 najbližšie pri Zemi – vo vzdialenosti približne 42 miliónov kilometrov. Na oblohe ju nájdeme v blízkosti severného nebeského pólu. Na jej pozorovanie budeme potrebovať aspoň malý triéder, v ideálnom prípade hvezdársky ďalekohľad.

Krásna konjunkcia

Ako to už každý mesiac býva, náš vesmírny spolupútnik sa v priebehu nocí presúva na oblohe – tu a tam sa priblíži k jasnejšej planéte. Takéto priblíženia teda nebývajú raritné, no často dokážu vyčarovať veľmi pekný pohľad. Na ich pozorovanie navyše nemusíme cestovať ďaleko od zdrojov svetelného znečistenia.
Tak je to aj v prípade krásnej konjunkcie Mesiaca s Venušou a Jupiterom, ktorá nastane 22. februára vo večerných hodinách. Tieto dve jasné planéty budú blízko tenkého kosáčika mladého Mesiaca v popolavom svite – jeho neosvetlený povrch bude viditeľný v dôsledku odrazeného svetla zo Zeme. Konjunkciu bude možné vidieť po zotmení nad západným obzorom, čo poteší nejedného fotografa či pozorovateľa.

Zodiakálne svetlo

Dňa 20. februára nastane nov. Práve v tomto období sa oplatí pozerať nielen na zimné súhvezdia, ale hneď po zotmení budeme môcť na oblohe nájsť zodiakálne čiže zvieratníkové svetlo. Nedajte sa zmiasť jeho názvom, s astrológiou nemá nič spoločné. Svoj názov nesie po zvieratníkových súhvezdiach, kde leží rovina ekliptiky našej slnečnej sústavy, a cez ktoré zodiakálne svetlo na oblohe prechádza. Ak nám to počasie umožní, budeme môcť tento úkaz pozorovať aj počas uvedenej konjunkcie po 19.00 h.
Za ním sa však už musíme vydať do čo najtmavších oblastí, napríklad na najtmavšie miesto na Slovensku – do Parku tmavej oblohy Poloniny – či do Parku tmavej oblohy Veľká Fatra. Krásnu nočnú oblohu však nájdeme aj na Muránskej planine a v Nízkych Tatrách. Samotné zodiakálne svetlo na oblohe vyzerá ako svetelný kužeľ, ktorý môžeme vidieť voľným okom. Na jeho pozorovanie nepotrebujeme ďalekohľad, ale už spomínanú tmavú nočnú oblohu.

Text a foto Tomáš Slovinský
riaditeľ OZ Astronómia pre všetkých

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 2/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.