- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Astronomické kalendárium (máj 2023)

V máji je jar všadeprítomná. Príroda sa prebúdza a s ňou jasajú aj nadšenci nočnej oblohy či astronomických úkazov.

Teplejšie noci prajú všetkým, ktorí by sa radi zapozerali na hviezdny koberec pretkaný Mliečnou cestou. Fotografov zláka najmä mimoriadne krásny a fotogenický oblúk našej Galaxie. Polotieňové zatmenie, meteorický roj a konjunkcie zasa potešia pozorovateľov.

Tmavší kvetinový mesiac

Spln Mesiaca je neoddeliteľnou súčasťou sledovania zmien kalendárnych mesiacov a ročných období už od staroveku. Doteraz pre neho používame veľa starovekých názvov, z ktorých mnohé pochádzajú od pôvodných obyvateľov Ameriky.
Májový spln nazývame flower moon alebo kvetinový Mesiac. Jeho dátum vychádza na 5. mája a okrem toho, že vychádzajúci Mesiac v splne býva pekným spestrením na oblohe, bude jeho východ v máji sprevádzaný polotieňovým zatmením. Na ľavom okraji časť mesačného disku stmavne, keďže sa bude nachádzať blízko zemského tieňa. Na to, aby sme toto stmavnutie dokázali zaregistrovať voľnými očami, musíme vyraziť na miesta s dokonalým juhovýchodným obzorom bez prekážok. Maximum zatmenia nastáva tesne pred východom. Mesiac vychádza približne o 20:04 h stredoeurópskeho letného času.

Eta Akvaridy v mesačnom svite

Každoročný priemerne aktívny meteorický roj Eta Akvaridy, ktorý vrcholí v noci zo 6. na 7. mája, produkuje na severnej pologuli počas jeho maxima asi 30 meteorov za hodinu. V roku 2023 však podmienky na pozorovanie nebudú priaznivé. Mesiac tesne po splne bude na oblohe žiariť takmer celú noc a slabšie meteory tak v očiach pozorovateľov, a ani v citlivejších snímačoch fotografov, nevyniknú. To však neznamená, že pri pozorovaní nočnej oblohy neuvidíte niekoľko krajších svetelných zábleskov.

Konjunkcie

V dňoch 13. a 14. mája sa v skorých ranných hodinách Mesiac ocitne neďaleko planéty Saturn nad juhovýchodným obzorom.
V stredu 17. mája zasa tenučký kosáčik nášho jediného vesmírneho spolupútnika dorazí k planéte Jupiter, čo poskytne pekný pohľad. Okolo 4. hodiny nad ránom sa nad východným obzorom objaví spomínaná konjunkcia. Za dobrých podmienok a prajného počasia bude veľmi fotogenická. Pozorovatelia sa však opäť budú musieť vydať na miesta s čo najviac odkrytým obzorom.
A 23. mája vo večerných hodinách sa vyššie nad západným obzorom objaví veľmi zaujímavá konjunkcia Mesiaca, Venuše a Marsu. Okrem týchto objektov bude možné zahliadnuť aj dve jasné hviezdy zo súhvezdia Blíženci – Castor a Pollux.

Sezóna lovenia Mliečnej cesty

V piatok 19. mája nastane nov. Práve v tomto období sa oplatí vydať sa do čo najtmavších oblastí na Slovensku – oficiálne vyhlásených parkov tmavej oblohy v Poloninách či vo Veľkej Fatre. Okolo 2. hodiny ráno najjasnejšia časť našej Galaxie vystúpi vyššie nad obzor. Najfotogenickejšia časť Mliečnej cesty bude vytvárať pre fotografov a pozorovateľov oblúk na oblohe tiahnuci sa vysoko nad východným obzorom od severu na juh.

Text a foto Tomáš Slovinský
riaditeľ OZ Astronómia pre všetkých

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 5/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.