- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Astronomické kalendárium máj

Večerná obloha 15. mája o 22:00

Po západe Slnka nám májová obloha na severe ponúka súhvezdie Kasiopeje a Lýry s jasnou hviezdou Vega. Západne svieti hviezda Capella z Povozníka a na juhu vidíme súhvezdie Pastiera s jasnou hviezdou Arcturus. Východne od neho je Herkules s výraznou hviezdokopou M13. Májovou zaujímavosťou je určite Jupiter v opozícii so Slnkom a 9. mája bude tento plynný obor najbližšie k Zemi. Môžeme ho pozorovať počas celej noci a zároveň bude najjasnejší. Už malým triédrom si môžeme posvietiť na jeho štyri veľké mesiace a menší ďalekohľad nám odhalí detaily jeho atmosféry.

Jupiterove štyri veľké mesiace pri pozorovaní triédrom

Porovnateľnosť planét

Merkúr môžeme nájsť počas celého mesiaca pred východom Slnka nízko nad východným obzorom, a to najmä v prvej polovici mesiaca. Zo súhvezdia Rýb sa ponad Veľrybu presúva do Barana. Na záver mesiaca je však pri Slnku príliš blízko na to, aby sme ho mohli pozorovať. Venušu, naopak, môžeme vidieť na večernej oblohe po západe Slnka. Najprv v súhvezdí Býka, neskôr v Blížencoch. Dňa 17. mája nájdeme južne od nej Mesiac. Mars je pozorovateľný v druhej polovici noci, a to od druhej rannej hodiny až do východu Slnka. Na záver mája ho uvidíme už od pol jednej hodiny v noci a 6. mája severozápadne od neho môžeme vidieť aj Mesiac. Jupiter je pozorovateľný už od pol deviatej hodiny večer, na konci mája vychádza už po šiestej hodine večer, takže ho uvidíme hneď po západe Slnka v súhvezdí Váh. V dňoch 1. a 28. mája mu bude robiť spoločnosť Mesiac. Saturn je každým dňom pozorovateľný o čosi dlhšie. Na začiatku mája od pol jednej v noci, na konci mesiaca od pol jedenástej večer. Urán je počas prvých májových nocí pre svoju blízkosť pri Slnku nepozorovateľný. Od polovice mája ho však budeme môcť pozorovať pred východom Slnka v súhvezdí Barana. Podobne Neptún môžeme pomocou ďalekohľadu vidieť pred východom Slnka. V máji nás čakajú aj zaujímavé stretnutia. Prvé z nich nastane hneď 1. mája, keď si budeme môcť vychutnať stretnutie Jupitera s Mesiacom. Podobná situácia nastane aj 28. mája a 12. mája tesne pred východom Slnka budeme môcť pozorovať Merkúr 2º južne od Uránu.

Meteorické roje

Počas mesiaca máj pokračujú vo svojej aktivite na oblohe η Akvaridy. Tento roj začal svoju aktivitu 19. apríla a do 28. mája nám bude skrášľovať májové noci. Jeho maximálna aktivita sa očakáva v noci z 5. na 6. mája. Počet meteorov za hodinu sa odhaduje na 15. Radiant tohto roja je súhvezdie Vodnára. Najvhodnejší čas na pozorovanie je večer po západe Slnka alebo ráno pred brieždením. η Akvaridy sú tvorené čiastočkami prachu, ktorý na svojej ceste zanecháva Halleyho kométa. Tú uvidíme na oblohe až v roku 2061.

Mgr. Viktória Zemančíková, PhD.
Slovenský zväz astronómov

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 05/2018.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.