- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Astronomické kalendárium (september)

Foto Tomáš Slovinský

September ohlasuje definitívny koniec leta a začiatok astronomickej jesene. V utorok 22. septembra o 15:30 totiž nastáva jesenná rovnodennosť. Slnečné lúče v tomto okamihu dopadajú kolmo na zemský rovník.

Na severnej pologuli klesá Slnko v čase jesennej rovnodennosti pod nebeský rovník – tento okamih označuje začiatok astronomickej jesene na severnej pologuli, ktorá trvá až do zimného slnovratu. Ďalšími zaujímavými udalosťami sú stretnutia planét s Mesiacom. Takýto pohľad si budeme môcť vychutnať 25. septembra, keď ihneď po zotmení uvidíme na oblohe trojuholník Saturn, Jupiter a Mesiac.

Pozorovateľnosť planét

Merkúr je v septembri pozorovateľný po západe Slnka. Nájdeme ho po zotmení nízko nad juhozápadným obzorom. Venušu počas tohto mesiaca môžeme vidieť vždy pred východom Slnka – ak nám to, samozrejme, počasie a oblačnosť dovolia. Ako jasná Zornička je neprehliadnuteľne jasným objektom na oblohe. A 14. septembra bude v jej spoločnosti aj Mesiac. Mars môžeme pozorovať takmer počas celej noci. Nájdeme ho v súhvezdí Rýb. Jupiter je pozorovateľný ihneď po západe Slnka do pol druhej v noci na začiatku mesiaca a do pol dvanástej v noci na jeho konci. Nájdeme ho v súhvezdí Strelca. Podobne je na tom planéta Saturn, ktorá sa naďalej nachádza v blízkosti Jupitera. Aj Saturn nájdeme v súhvezdí Strelca po západe Slnka. Urán môžeme pozorovať takmer počas celej noci. Na konci septembra vyjde nad obzor už o pol ôsmej večer. Nájdeme ho v súhvezdí Barana. Podobne Neptún môžeme pomocou ďalekohľadu vidieť takmer počas celej noci, a to v súhvezdí Vodnára.

Južné a severné Tauridy

K septembrovej oblohe patria aj meteorické roje. Tento mesiac to budú Južné a Severné Tauridy. Tieto roje začínajú byť aktívne v septembri a pokračujú až do novembra. Sú aktívne dva mesiace, ale bez výrazného maxima svojej aktivity. Južné mávajú maximum približne 9. alebo 10. októbra a Severné približne o týždeň neskôr. Ich aktivita je však veľmi slabá – len zriedka produkujú viac než 5 meteorov za hodinu, a to aj v čase maximálnej aktivity.
Výnimočnosťou tohto roja sú však veľmi jasné meteory, tzv. bolidy. Tento meteorický roj je pomenovaný po súhvezdí Býka, z ktorého zdanlivo jednotlivé padajúce hviezdy vyletúvajú. Ich radiant je dvojitý a leží južne od Plejád. Zdrojom týchto rojov je krátkoperiodická kométa 2P/Encke, o ktorej sa predpokladá, že je pozostatkom oveľa väčšej kométy, ktorá sa rozpadla pred 30 000 rokmi. Meteoroidy vlietajú do atmosféry rýchlosťou 33 km/s. Oproti iným meteorickým rojom sa tieto pohybujú o čosi pomalšie. Ďalšou zaujímavosťou Tauríd je, že patria do celého komplexu Tauríd, nazývaného aj komplex kométy Encke. Do tohto komplexu okrem spomínaných Tauríd patria aj ďalšie meteorické roje – napríklad Piscidy, Chí Orionidy či Arietidy. Vzhľadom na nízky sklon obežných dráh k ekliptike majú všetky uvedené roje dve vetvy – severnú a južnú.

Mgr. Viktória Zemančíková, PhD.
Slovenský zväz astronómov

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 9/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.