- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Budú svedkami zániku Slnka?

Fotografia roveru Curiosity v kráteri Gale, v lokalite, kde vedci našli bór v sadrovcových minerálnych žilách, foto NASA

Slnko je hviezda, bez ktorej by život na našej planéte neexistoval. Vnútri Slnka prebieha termojadrová reakcia, pri ktorej sa hélium premieňa na vodík, pričom sa vo forme žiarenia uvoľňuje obrovské množstvo energie. Spomenutá reakcia však nebude prebiehať večne, pretože zásoby vodíka vnútri Slnka sa postupne spotrebúvajú – od svojho vzniku už Slnko minulo polovicu svojich zásob vodíka. Podľa odhadu vedcov sa zvyšné zásoby vodíka v jadre Slnka spotrebujú za ďalších približne päť miliárd rokov. Slnko začne potom pomaly chladnúť a expandovať až na veľkosť tzv. červeného obra, ktorý uvarí našu Zem teplom a žiarením. Ľudia sa toho (vraj) nedožijú. Podľa vedeckého článku, ktorý v prestížnom časopise Nature uverejnil tím vedcov z Harvardovej univerzity a z univerzity v Oxforde, však existujú na našej planéte organizmy, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou budú svedkami zániku Slnka. Ide o drobné, najviac jeden milimeter dlhé živočíchy, nazývané pomalky (odborne tardigrady). Tieto miniorganizmy prežijú pri mimoriadne vysokých aj mimoriadne nízkych teplotách (v skvapalnenom vzduchu). Až 68 percent pomaliek z testovaného súboru prežilo aj desaťdňový pobyt v otvorenom kozme.

RM
Foto youtube

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 12/2017.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.