- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Cez oči na alzheimera

Foto Pixabay

Vedci dúfajú, že očný test umožní diagnostikovať prvé štádiá chorôb staroby už v mladšom veku. Časti našej sietnice už skôr vytipovali ako biomarkery Alzheimerovej choroby. Výskumníci z univerzity v Otagu na Novom Zélande teraz skúmali potenciál sietnice indikovať kognitívnu zmenu v skoršom veku.
Podľa vedúcej štúdie Ashleigh Barrett-Youngovej sa ochorenia ako Alzheimerova choroba zvyčajne diagnostikujú, až keď ľudia začnú zabúdať alebo sa správajú neštandardne. Často je to vtedy, keď je choroba už pomerne rozvinutá. Dúfame, že v blízkej budúcnosti bude umelá inteligencia schopná urobiť snímku sietnice a určiť, či je človek ohrozený Alzheimerovou chorobou dlho predtým, ako sa u neho začnú prejavovať príznaky, uviedla A. Barrett-Youngová.
Vedci skúmali vrstvu nervových vláken sietnice (RNFL) a vrstvu gangliových buniek (GCL) u 865 účastníkov štúdie vo veku 45 rokov. Zistili, že hrubšia RNFL a GCL v strednom veku súvisí s lepším kognitívnym výkonom v detstve a dospelosti. Tenšia RNFL bola spojená s väčším poklesom rýchlosti spracovania informácie od detstva po dospelosť. Zistenia naznačujú, že RNFL by mohla byť ukazovateľom celkového zdravia mozgu. Optické skeny by mohli pomôcť pri diagnostike kognitívneho úpadku, dodala A. Barrett-Youngová.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 3/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.