- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

City Nature Challenge 2021

Šiesty ročník výzvy na dokumentovanie biodiverzity v mestách sa rozširuje do viac ako 400 zúčastnených miest na šiestich kontinentoch. Prvýkrát sa môžu zapojiť aj obyvatelia Bratislavy.

Výzva City Nature Challenge 2021 sa začína v piatok 30. apríla a potrvá do pondelka 3. mája. Celosvetové podujatie spoluorganizujú Kalifornská akadémia vied v San Franciscu a Prírodovedné múzeum Los Angeles County. Výzva smeruje k obyvateľom miest, milovníkom prírody a vedy, aby pozorovali a zdieľali fotografie voľne rastúcich a žijúcich rastlín, živočíchov a húb pomocou bezplatnej aplikácie iNaturalist. Od piatku 30. apríla do pondelka 3. mája môžu účastníci nahrávať svoje pozorovania do aplikácie iNaturalist. Identifikovanie pozorovaných druhov bude prebiehať od utorka 4. mája do nedele 9. mája. Finálne výsledky budú zverejnené v pondelok 10. mája.

Prírodu môžeme nájsť všade okolo nás – v našich mestách, štvrtiach a dokonca aj v našich domovoch. Jedným zo spôsobov ako študovať prírodu a jej biodiverzitu, je prepojenie vedcov a členov miestnej komunity prostredníctvom projektov občianskej vedy. Keďže sa svetová populácia čoraz viac koncentruje v mestách, je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým dokumentovať mestskú biodiverzitu a pomôcť zabezpečiť budúcnosť rozmanitosti prírody. Veľké súbory dát vytvorené prostredníctvom platformy iNaturalist a vedeckých organizácií môžu pomôcť lídrom prijímať informované rozhodnutia v oblasti ochrany prírody.

Výzvu City Nature Challenge odštartovali v roku 2016 Prírodovedné múzeum Los Angeles County a Kalifornská akadémia vied ako súťaž medzi mestami Los Angeles a San Francisco. O dva roky neskôr sa konal prvý medzinárodný ročník a každoročne sa pridáva viac miest z rôznych častí sveta. Miestnym organizátorom na území Bratislavy je občianske združenie Stromosvet. Partnermi podujatia v Bratislave sú Hlavné mesto SR, Mestské lesy v Bratislave, Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) a jeho Zážitkové centrum vedy Aurelium, vedecko-popularizačný portál Veda na dosah a magazín o vede a technike Quark.

V reakcii na pandémiu sa tohtoročná výzva nebude zameriavať na súťaž, ale skôr na globálnu spoluprácu. Odhaduje sa, že celosvetovo sa jej zúčastní viac ako 41 000 ľudí.

Zapojiť sa do výzvy je jednoduché:
1. Všímajte si prírodu vo svojom okolí, v záhrade, parku alebo lese na území Bratislavy. Môže to byť akákoľvek voľne rastúca rastlina, huba alebo voľne žijúci živočích.
2. Odfoťte svoje pozorovanie a nahrajte do bezplatnej prírodovednej aplikácie iNaturalist.
3. Informácie o pozorovaných druhoch získate po identifikovaní vašich pozorovaní zdieľaných s komunitou prírodovedcov a milovníkov prírody.

S cestovnými obmedzeniami spôsobenými pandémiou sa vedci viac ako kedykoľvek predtým spoliehajú na dôležité zistenia v rámci projektov občianskej vedy. Počas City Nature Challenge v roku 2020, napriek výzvam, ktoré predstavuje pandémia, účastníci v Miami spozorovali v USA takmer vyhynutého ametystového motýľa. V Paname zdokumentovali kriticky ohrozenú žabu – pralesničku harlekýn. V oblasti Washingtonu D. C. zaznamenali prvé pozorovanie salamandra s bielymi škvrnami po viac ako 40 rokoch. Celkovo bolo počas minuloročnej výzvy zaznamenaných viac ako 1 300 ohrozených, endemických druhov alebo druhov nedostatočne zdokumentovaných. Množstvo získaných dát poskytuje vedcom, pedagógom, urbanistom a tvorcom politík náhľad do biodiverzity v mestách po celom svete.

Ďalšie informácie:
Viac informácií nájdete na webstránke citynaturechallenge.sk.
Sociálne siete: #CityNatureChallenge #PrirodaVBratislave
Udalosť na Facebooku

Stromosvet, o. z.