- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Čo nájdete v októbrovom Quarku

Hlavnou témou októbrového čísla Quarku sú výsledky poľsko-slovenského výskumu v oblasti nílskej delty v Egypte v lokalite Tell el-Retábí. Výskum v tejto časti Egypta sa zanedbával. Desať sezón výskumu však odhalilo, že pod vrstvami piesku sa na Tell el-Retábí skrýva oveľa viac, ako sa predpokladalo.

V obrannej zóne impéria – kvôli demografickému tlaku v súčasnosti pamiatky staroveku v nílskej delte súperia o miesto s moderným osídlením. Hrozí tak, že sa navždy stratia dôležité informácie o živote ľudí, aj o historických udalostiach.
Tell el-Retábí je jedno z najvýznamnejších starovekých sídel v údolí (wádí) Tumilát, na okraji východnej nílskej delty. V súčasnosti sa toto údolie veľmi nelíši od iných poľnohospodárskych oblastí delty. V minulosti však bolo významnou spojnicou v polopúšti, ktorou viedli cesty z Egypta k ložiskám medi a tyrkysu na polostrove Sinaj a ďalej k mestám v Syropalestíne na severe a k pobrežiu Červeného mora na juhu.
Harmónia v zelenej – zelená je farba života a zdravia najmä vďaka kľúčovej role chlorofylu. Chlorofyl možno považovať za látku, ktorou príroda umožňuje tvorbu krvi všetkým bylinožravcom, a teda aj človeku. Z evolučného hľadiska je ľudské oko najcitlivejšie na žltozelenú farbu, pretože na Zem dopadá zo Slnka najviac žiarenia práve v tejto oblasti elektromagnetického spektra.
Číslo päť už pracuje – podľa predpovede 5in5 spoločnosti IBM poľnohospodári a odborníci na potravinárstvo dokážu do piatich rokov pomocou umelej inteligencie zistiť, či sa v jedle, ktoré kontrolujú alebo predávajú, nachádzajú nebezpečné látky. Umelá inteligencia sa uplatňuje aj v ďalších oblastiach, napríklad v lekárskom výskume.
Obetovanie detí pre El Niña, Robot inšpirovaný origami, Voda stále šokuje, Najmenší motor sveta, Varujúci test krvi, S robotom do mozgu, Sladká v slanej, Nový druh spred nosa, Papuľa plná prekvapení, Prečítali hrach, Pôstom proti zápalom, Starenka z dávnych čias, to je výber ďalších tém, ktoré nájdete v rubrike Magazín. Samozrejme aj v októbrovom čísle Quarku sa môžete otestovať a precvičiť si mozgové bunky na zaujímavých úlohách.

Výber článkov v októbrovom čísle časopisu Quark

V obrannej zóne impéria
Výskum v oblasti nílskej delty v Egypte sa v minulosti zanedbával. Desať sezón poľsko-slovenského výskumu v lokalite Tell el-Retábí odhalilo oveľa viac, ako sa očakávalo.

Zamestnania zajtrajška
V súvislosti s umelou inteligenciou, robotmi a automatizáciou sa často vynárajú obavy, že ľudia môžu prísť o prácu. No vzniknú aj úplne nové pozície, ktoré ešte vôbec neexistujú.

Ticho o útokoch
Firmy a organizácie na Slovensku čelia kybernetickým útokom vo väčšom rozsahu, ako by sa mohlo zdať na základe správ z médií, ktoré zvyčajne informujú o prípadoch zo zahraničia.

Vo svete vírusov
Vďaka masívnemu sekvenovaniu DNA sa podarilo objaviť množstvo nových druhov vírusov baktérií – bakteriofágov. Rozprávali sme sa o nich s mikrobiologičkou Máriou Džunkovou.

Zvláštny biely trpaslík
Najnovším objavom zo súboru dát z misie kozmického ďalekohľadu Kepler je dôkaz existencie bieleho trpaslíka, ktorý vzdoruje všetkým doterajším skúsenostiam astronómov.

Harmónia v zelenej
Zelená farba je jednou zo základných aditívnych farieb spektra. Je farbou krajiny a rastlín, pretože väčšina rastlinstva má zelenú farbu spôsobenú prítomnosťou chlorofylu.

Tatranské kozy
Kamzík vrchovský tatranský je symbolom našich a poľských veľhôr. Toto jedinečné zviera nenájdeme nikde inde na svete. Je totiž endemitom a reliktom dávnych ľadových dôb.

Lietajúce perly
Existuje skupina motýľov, ktorá je pomenovaná po perlách. Tieto nápadné oranžové, žltookrové až hnedočervené rýchlo lietajúce motýle sa nazývajú perlovce.

Nástup éry cicavcov
V desiatom pokračovaní Kroniky života sa vydáme na cestu časom do paleogénu, keď sa v moriach rozvíjali koralové útesy a na súši sa žezla chopili cicavce.

Číslo päť už pracuje
Využitie umelej inteligencie v jednotlivých priemyselných odvetviach pribúda a je čoraz pestrejšie. Mnohé aplikácie sú príkladom toho, že fantázii sa medze nekladú.

Takmer perpetuum mobile
Vozidlá na elektrický pohon už nájdeme aj medzi gigantickými nákladnými vozidlami v povrchových baniach. Nezaťažujú životné prostredie a sú aj ekonomicky výhodné.

Grafénom proti komárom
Komárí sosák nie je schopný preniknúť cez grafénovú vrstvičku nanesenú na koži. Účinné grafénové repelenty proti hmyzu si však tak skoro v obchodoch nekúpime.

Vzdušné mosty
Rýchle, spoľahlivé, ekologické a s jedinečným zážitkom. Také majú byť mestské lanovky, ktoré by mohli už v najbližšom období priniesť do miest po celom svete novú formu dopravy.

Fyzika za štandardným modelom
Od objavenia atómov prešlo naše porozumenie mikrosveta veľmi dlhú cestu, ale skúmanie fyziky elementárnych častíc sa ešte neskončilo. Celý svet netrpezlivo očakáva ďalšie objavy.

Napĺňali odveký sen
Medzi najväčšie a najkompletnejšie múzeá letectva a kozmonautiky patria dve americké partnerské múzeá – National Air and Space Museum a Steven F. Udvar-Hazy Center.

Nestor slovenskej architektúry
V októbri si pripomíname 150 rokov od narodenia vynikajúceho slovenského architekta a staviteľa Milana Michala Harminca. Od roku 1918 pôsobil v Bratislave, kde aj zomrel.