- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Čo nájdete v Quarku 4/2021

Hlavná téma aprílového čísla časopisu Quark je venovaná roveru NASA Perseverance, ktorý bude skúmať povrch Marsu a hľadať na ňom biostopy dokazujúce existenciu života na červenej planéte. V článku sa dozviete o tom, akými najmodernejšími technológiami je vybavené toto robotické vozidlo.

Percy hľadá život

Jeden marťanský rok trvá 687 pozemských dní. Ak rover NASA Perseverance vydrží na povrchu Marsu pracovať aspoň tak dlho, jeho misia bude technicky úspešná. A keby po tento čas Percy, ako ho familiárne volajú jeho tvorcovia, pracoval rovnako usilovne, ako to dokázal v prvých týždňoch po svojom pristátí, mohol by to byť úspech, aký doteraz žiadna misia na červenú planétu nezaznamenala.
Doterajšie misie na našu najbližšiu planétu v rámci našej slnečnej sústavy potvrdili predpoklad, že Mars v dávnej minulosti nepripomínal studenú a suchú skalu, akou sa javí v súčasnosti. Orbitálne misie okolo Marsu a aj tie, ktoré na povrchu červenej planéty pristáli, zhromažďovali v uplynulých dekádach dôkazy o tom, že planéta mala počas relatívne dlhých období celkom iné podnebie, a dokonca dostatok tekutej vody na povrchu. Podľa vedcov boli tieto obdobia dosť dlhé, aby sa na Marse stihol vyvinúť život aspoň na mikrobiálnej úrovni. Percy napokon možno dokáže naplniť nielen očakávania týkajúce sa jeho vlastnej životnosti. Keby počas svojej misie objavil dôkaz o dávnom živote na Marse, bol by to obrovský vedecký prelom.

Nový minerál z Dobšinej

Dobšináit je v poradí 23. nový minerál nájdený na území Slovenska. O jeho objavení sme sa rozprávali s Martinom Števkom z Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied.

Len jeden bol prvý

Tento mesiac uplynie presne 60 rokov od letu prvého človeka do vesmíru. Bola to prevratná udalosť, ktorú s obdivom a uznaním vnímal celý svet.

Na stope metánu

Merania ukazujú, že množstvo atmosférického metánu a oxidu uhličitého sa naďalej zvyšuje, a to aj napriek globálnemu úsiliu o znižovanie emisií.

Mlieko ako prevencia, Budúcnosť je kaktus, Rozhodlo jedlo, Umelá magnetická textúra, Neznáma hus, Veľavravný zub, Sebakontrola sépií, Číslo 32 nie je magické, Jadro v jadre, Lacnejší kremík, Zdravé mastné ryby, Zem speje k začiatku, to je výber ďalších tém, ktoré nájdete v rubrike Magazín. Samozrejme aj v aprílovom čísle Quarku sa môžete otestovať a precvičiť si mozgové bunky na zaujímavých úlohách.

Výber článkov v aprílovom čísle časopisu Quark

Budú mať roboty deti?

Súčasné roboty dokážu takmer autonómne vykonávať činnosti, ktoré sa považovali za doménu ľudí. Dokážu však roboty bez ľudského dozoru vyrábať nové, dokonalejšie roboty?

Zem pod paľbou

Objav kozmického žiarenia predstavuje príbeh o tom, ako vám záľuba v štúdiu nových javov v kombinácii so športom môže priniesť až Nobelovu cenu za fyziku.

Čalúnená kolíska

Čalúnnice, samotárske včely z čeľade čalúnnicovité, získali neobvyklé pomenovanie podľa techniky vystielania hniezdnej komôrky, ktorá entomológom pripomínala čalúnenie.

Zaujímavosti zo sveta húb

Hubárčenie je takmer naším národným športom a niet hádam človeka, ktorý by aspoň raz v živote nebol na hubách. Bez preháňania môžeme konštatovať, že Slovensko je hubárska veľmoc.

Krajina plná paradoxov

Lichtenštajnské kniežatstvo je ako z rozprávky. Učupené pod Alpami ponúka príbeh o dobrom kniežati, ale aj o prosperite kráčajúcej ruka v ruke so skromnosťou a vrelým vzťahom k prírode.

Budúcnosť skrytá v 3D tlači

Trojrozmernú tlač už možno nájsť v bežnej domácnosti, na vesmírnej stanici, niektoré 3D tlačiarne tlačia celé budovy z betónu. Ako je to s trojrozmernou tlačou skutočných miniatúr?

Dôchodok ikony na dosah

V histórii techniky nájdeme stroje, ktoré nesplnili očakávanie a stali sa prepadákom. To je príbeh lietadla Boeing B747, ktorého výroba sa práve končí.

Ostrovy do vetra

Veterné turbíny na mori generujú viac energie ako tie na suchej zemi. Dánsko sa rozhodlo podniknúť ďalší krok: od polí veterných veží k prvému energetickému ostrovu na svete.

Štyri štvorky

Cieľom hry Štyri štvorky je vytvoriť čo najviac kladných celých čísel použitím iba štyroch štvoriek v kombinácii s matematickými operáciami.

Nová generácia laserov

Nové lasery pracujúce s röntgenovým žiarením majú ambíciu v reálnom čase sledovať chemické reakcie a ďalšie procesy v mikrosvete s atomárnym rozlíšením.

Čo prezradil tomograf

Výskum múmie faraóna Sekenenreho z obdobia medzi staroegyptskou Strednou a Novou ríšou aj pomocou počítačovej tomografie ukázal, že kráľ bol nepriateľmi popravený v zajatí po prehranej bitke.

Nové vydanie časopisu Quark si môžete kúpiť v novinových stánkoch od 1. apríla 2021, prečítať na webovej stránke časopisu alebo vyzdvihnúť priamo vo vašej schránke.