- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Desatoro o úpravách fotografií

Po návrate z dovolenky nastávajú opäť bežné dni a na zážitky z nej nám zostávajú len spomienky. Mnohé z nich sú zvečnené na fotografiách. A tie treba upraviť.

Na internete nájdete množstvo článkov, tutoriálov a návodov, ako postupovať pri úprave fotografií. Treba si povedať, že neexistuje jeden ideálny postup, väčšina fotografov však určitý logický proces dodržiava. Rôzne typy fotografií si totiž žiadajú odlišné postupy úprav, navyše každému človeku vyhovuje niečo iné. V každom prípade by sa však začiatočníci či amatérski fotografi mali držať navrhovaného desatora.

1. Orezanie a horizont

Po otvorení fotografie v editore na ich úpravu začneme s ich orezaním. Často sa hovorí, že najlepšie orezanie je nijaké, pretože každým sa znižuje rozlíšenie fotografie, teda aj jej veľkosť pri tlači. Pri tlači záberov 13 × 18 cm je to síce takmer jedno a rezať môžete, ako chcete. Ak však máte radi väčšie výtlačky, tak opatrne. A prečo začínať s orezaním? Z jedného praktického dôvodu: Môže sa stať, že v okrajovej časti fotografie bude niečo presvetlené alebo, naopak, podexponované. Keby ste orez tejto okrajovej časti fotky nechali až na koniec, ovplyvňovala by v priebehu úprav histogram, a teda aj všetky úpravy, takže tie by v konečnom dôsledku nehrali nijakú rolu. Ak rezať, tak na začiatku!

2. Vyváženie bielej

Tu sa už dostávame k samotným úpravám. Vyváženie bielej je dobré urobiť ako prvé, a to z praktického dôvodu. Povedzme, že fotografia bude v dosť teplom tóne, pretože ste fotografovali pri žiarovkovom osvetlení. Keď vyvážite bielu, bude pravdepodobne fotografia o niečo tmavšia, histogram sa posunie doľava a už môžete zodpovedne pracovať s expozíciou. Keby ste to však robili naopak (najskôr úprava expozície a potom vyváženie bielej), mohli by ste získať tmavšiu snímku, ako by ste chceli. Prirodzene, nič vám nebráni farby potom ešte v priebehu úprav doladiť.

3. Expozícia

Teraz upravíme fotografiu z hľadiska expozície, t. j. zosvetlíme ju alebo stmavíme podľa aktuálnej potreby či citu. Nie je to nijaká veda, je však potrebné rešpektovať histogram. To veľa začiatočníkov nevie, a pritom je to veľmi dôležité. Pri úpravách expozície sa vám nesmie stať, že histogram výrazne pretečie doľava alebo doprava. Tým by ste vytvárali preexpozíciu (biele miesta) alebo podexpozíciu (čierne oblasti). Ak je fotografia exponovaná tak, že histogram už naráža na okraje, nastavte expozíciu tak, aby sa histogram začínal vľavo dole a končil sa vpravo dole, a tak nebol na pohľad useknutý.

4. Redukcia šumu

Ďalší krok je redukcia šumu. Čím skôr sa ho zbavíme, tým lepšie, pretože všetky úpravy by ho mohli zvýrazniť, čo nechceme. Takže ho potlačíme hneď na začiatku všetkých ďalších úprav.

5. Úrovne alebo krivky

Teraz je ten správny čas pohrať sa s krivkami či úrovňami. Je na každom, čo si vyberie. Pomocou kriviek môžete znižovať alebo zvyšovať kontrast, presvetľovať tiene, stmavovať svetlo a naopak. Krivky však upravujte s citom a opäť rešpektujte histogram.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 6/2017.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.