- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Dôležitá rovnováha

Množstvo tuku v našom tele závisí od rovnováhy medzi prísunom energie a jej spotrebou. Organizmus si stráži túto rovnováhu mechanizmami spätnej väzby. Tie v období, keď je prísun energie nedostačujúci, podnecujú chuť do jedla a šetrenie energie, a naopak, keď jej je nadbytok, navodzujú pocit sýtosti a znižujú potrebu jej prísunu.

Túto reguláciu uskutočňujú neuromediátory mozgu, neurohormóny a hormóny, samotné živiny a črevná mikroflóra. Tie sprostredkúvajú vplyv vonkajších faktorov (stresu, teploty, biologických rytmov, vlastností jedla atď.) na príjem potravy a narábanie so živinami a energiou v našom organizme.

Neuromediátory, neurohormóny a hormóny

Regulačnými látkami sú produkty nervových buniek – neuromediátory serotonín a dopamín. Nedostatok kalórií znižuje ich hladinu v mozgu, čo aktivuje centrum hladu. Prísun jedla, naopak, zvyšuje hladinu serotonínu a dopamínu, čo vyvoláva pocit šťastia a eufóriu.
Okrem neuromediátorov sa na regulácii podobným spôsobom podieľajú aj neurohormóny (neuropeptid Y, orexín, enkefalín, galanín a iné). Ich produkciu stimuluje nedostatok jedla a ony následne stimulujú chuť do jedla. Plný žalúdok tvorbu týchto hormónov potláča.
Ďalšími regulátormi chuti do jedla sú hormóny, ktoré sa nevytvárajú v mozgu, ale v periférnych orgánoch. Ich produkcia sa mení pod vplyvom prísunu jedla. Napríklad v prázdnom žalúdku sa tvorí hormón ghrelín, ktorý po príchode do mozgu aktivuje mozgové centrum hladu a podnecuje organizmus na príjem potravy. Podobný účinok na apetít má aj hormón kortizol, ktorý nadobličky vylučujú pri strese. Naopak, tukové tkanivo produkuje hormón leptín. Keď je tuku dostatok, leptín potláča mozgové centrum hladu a aktivuje centrum šťastia. Podobné účinky majú aj hormóny podžalúdkovej žľazy (inzulín, glukagón, pankreatický peptid, amylín a iné), ktoré sa vylučujú pod vplyvom vysokých hladín nutrientov v krvi.
Viac ako 20 hormónov produkuje črevo pod vplyvom jedla (cholecystokinín, peptid YY, xenín a iné). Všetky vyvolávajú pocit sýtosti, uspokojenia a zabraňujú prejedaniu sa. Tieto hormóny kontrolujú tukový metabolizmus nielen cez mozgové centrá chuti do jedla, hladu a šťastia. Regulujú tukové zásoby aj svojím vplyvom na procesy trávenia, tvorbu tukových buniek, ukladanie a spaľovanie tukov.
Pohlavné hormóny regulujú nielen pohlavné funkcie, ale aj ukladanie a výdaj energie. Ženy majú úspornejší metabolizmus, iné množstvo a rozdelenie tukov v organizme a pomalšie spaľovanie. Preto vo všetkých krajinách obezita postihuje ženy vo vyššej miere ako mužov.

Stres ako priama príčina

Neuromediátory, neurohormóny a periférne hormóny regulujúce metabolizmus sú ovplyvniteľné stresom. Existuje priama súvislosť medzi prejavmi obezity, stresu, spoločenským neúspechom a nezamestnanosťou. Stres môže podnecovať jedenie a obezitu priamo cez mozgové centrum aj cez stimuláciu hypotalamo-hypofyzárnej osi aktivujúcej vylučovanie hormónu kortizol.
Tento hormón nadobličiek aktivuje centrum hladu a potláča centrá sýtosti a šťastia. Inými slovami, stres potláča mechanizmy spätnej väzby jedla. Rozrušená osoba si nevšíma, že už je najedená. Okrem toho sa vedome alebo podvedome snaží neutralizovať frustráciu aktiváciou centra šťastia pomocou jedla. Preto pre správne fungovanie spätnej väzby pri príjme potravy je dôležité vyhýbať sa počas jedla nervovému napätiu a stresu. Najskôr sa treba upokojiť, aby sme sa správne najedli, a nemali by sme jesť preto, aby sme sa upokojili.

Nutričné látky a teplota prostredia

Regulovať príjem jedla na úrovni mozgu a periférií môžu okrem neuromediátorov a hormónov aj samotné nutričné látky. Zvyšovanie hladiny glukózy v krvi aktivuje už spomenuté nervové aj endokrinné mechanizmy vyvolávajúce pocit sýtosti a ukladanie nutričných látok do zásoby.

Základné pravidlá prevencie nadváhy a obezity

    • • Buďte fyzicky aktívni každý deň (pravidelné cvičenie, chôdza…).

 

    • • Usilujte sa mať pestrý jedálny lístok.

 

    • • Snažte sa o pravidelné vyprázdňovanie.

 

    • • Konzumujte jedlá obsahujúce veľa vlákniny.

 

    • • Postupne znižujte dávky jedla. Dôkladne ho prežúvajte.

 

    • • Nepoužívajte žuvačky. Vyvolávajú vylučovanie tráviacich štiav a pocit hladu.

 

    • • Vyhýbajte sa produktom z bielej múky, bielej ryže, soli a sladkostiam obsahujúcim jednoduché cukry a preferujte jedlá s polysacharidmi a bielkovinami (semená, strukoviny, hnedá ryža a výrobky z celozrnnej múky).

 

    • • Jedzte čerstvé ovocie a zeleninu každý deň.

 

    • • Nejedzte vo večerných hodinách.

 

    • • Vyhýbajte sa nadmernej konzumácii antibiotík.

 

    • • Buďte spokojní so životom.

 

    • Nie každý sa musí stotožniť so všetkými týmito radami. Nie všetky sa vždy dajú dodržiavať v bežnom živote. Napriek tomu ich uplatnenie môže prispieť k zdravému spôsobu života a k prevencii nadváhy a obezity.

Teplota prostredia môže byť pre tukové zásoby dokonca dôležitejšia ako príjem potravy, pretože ovplyvňuje ich spaľovanie. Nízke teploty si vyžadujú značné vylučovanie tepla a spaľovanie energie. Tuk z hnedého tukového tkaniva sa spaľuje lepšie ako z bieleho, ktorý sa viac ukladá do zásoby. Chlad podnecuje vytváranie prevažne hnedého tuku, dokonca transformáciu (premenu) bieleho tukového tkaniva na hnedé, čiže na liečbu obezity už stačí len málo – nájsť spôsob ako transformovať biely tuk na hnedý a spáliť ho bez toho, aby sme človeka podchladili.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 5/2023. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.

prof. Alexander V. Sirotkin, DrSc.
Fakulta prírodných vied a informatiky
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Foto Pixabay