- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Domáce verzus divé mačky

Ilustračné foto Pixabay

Divé čínske horské mačky nie sú predkami domácich mačiek, ale navzájom si vymieňajú gény. DNA divých mačiek je zapísaná v génoch niektorých domácich mačiek žijúcich na Čching-chajsko-tibetskej náhornej plošine, uvádzajú vedci v časopise Science Advances.
Mačky a ľudia žijú v Číne spolu už najmenej 5 300 rokov. Vedci zistili, že horské mačky (Felis silvestris bieti alebo Felis bieti) prispeli ku génom domácich zvierat, ale krátka doba, počas ktorej sa pária, naznačuje, že domáce mačky majú pôvod inde, zrejme na Blízkom východe. Shu-Jin Luo, genetička z Pekinskej univerzity, a jej tím po porovnaní DNA čínskych horských mačiek, čínskych domácich mačiek a ázijských divých mačiek zistili, že DNA domácich mačiek niesla stopy horských mačiek až 30 generácií po sebe. Domáce mačky sa do oblasti dostali v 50. rokoch 20. storočia, zrejme s čínskymi prisťahovalcami z kmeňa Chan.
Chromozómy Y domácich mačiek nesú gény, ktoré mohli dostať len od otcov horských mačiek.
Zdá sa, že samce horských mačiek sa vkrádajú do dedín a pária sa so samicami domácich mačiek, nie naopak, hovorí S. Luo. Vedci síce nezistili prienik domácich mačiek do populácií horských mačiek, to však neznamená, že sa to nedeje. Ďalší výskum môže odhaliť, že gény už prúdia oboma smermi. Gény domácich mačiek by pritom mohli oslabiť vlastnosti, vďaka ktorým sú horské mačky dobre prispôsobené vysokým nadmorským výškam, a sťažiť tak ich ochranu.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 8/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.