- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Domestikácia mikróbov

Foto Pixabay

Mikróby sa nedajú šľachtiť v bežnom zmysle, pretože jedince s požadovanými vlastnosťami sa nedajú vybrať a spárovať. Ľudia ich však môžu pestovať a vyberať užitočné varianty. Tento proces, ktorý sa opakuje tisíce rokov, zanechal genetické znaky podobné tým pri domestikovaných rastlinách a zvieratách. Mikróby stratili gény, vyvinuli sa do nových druhov alebo kmeňov a stali sa neschopnými prosperovať vo voľnej prírode.
Vincent Somerville z Univerzity v Lausanne a John Gibbons, genomik z Massachusettskej univerzity v Amherste, sa zamerali na fermentáciu potravín, ktorá pomáhala roľníkom a pastierom premieňať čerstvé produkty a mlieko na výrobky, ktoré môžu vydržať mesiace či roky. J. Gibbons študoval genóm Aspergillus oryzae, huby, ktorá štartuje výrobu saké z ryže a misa zo sójových bôbov. Zistil, že selekcia spôsobená ľuďmi zvýšila jej schopnosť rozkladať škroby a tolerovať alkohol vznikajúci pri fermentácii. Domestikácia zjavne urobila A. oryzae priateľskejšou k ľuďom a z mnohých potravinárskych rastlín vytlačila horkú chuť. V. Somerville pozoroval podobný model pri prokaryotoch, teda organizmoch bez jadra vrátane baktérií používaných na výrobu syra.

Zo stránky Science spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 8/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.