- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Dopamín a spánok

Foto Pixabay

Dávka dopamínu posúva myši do ríše snov. Vedci zistili, že v mozgu hlodavcov tento chemický posol navodzuje spánok s rýchlym pohybom očí (REM), čo je fáza spánku, ktorá sa spája so snami. Lepšie pochopenie celého procesu by mohlo napokon viesť k spôsobom liečby porúch spánku u ľudí.
Niektoré nervové bunky v časti myšieho mozgu nazývanej ventrálna tegmentálna oblasť môžu pumpovať dopamín, molekulu, ktorá je okrem iného spojená s potešením, pohybom a učením. Tieto bunky môžu dodávať dopamín do amygdaly, štruktúry hlboko v mozgu, ktorá je spojená s emóciami. Neurológovia z Tsukubskej univerzity v Japonsku zistili, že hladina dopamínu v amygdale sa zvýšila tesne pred prechodom do REM spánku. Potom myšiam riadili prechod do fázy REM stimulovaním buniek produkujúcich dopamín pomocou laserov a genetických techník. Myši prechádzali do spánku REM skôr ako zvyčajne, v priemere asi po dvoch minútach v porovnaní s ôsmimi minútami pri tých, čo neboli prinútené uvoľniť dopamín.
Výsledky pomáhajú objasniť spúšťač REM pri myšiach; či sa niečo podobné deje aj u ľudí, nie je zatiaľ známe. Nervové bunky v amygdale sú však aktívne počas spánku REM aj u ľudí, čo naznačuje úlohu tejto mozgovej štruktúry.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 4/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.