- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Energia na počkanie

Mobilné telefóny, tablety, notebooky, fotoaparáty – nosíme ich neustále so sebou, aby sme boli v každom momente zastihnuteľní, aby sme mohli zachytiť a deliť sa o všetky dôležité momenty v živote. Čo však v prípade, ak sa ocitneme v situácii alebo na mieste, kde nie je možné mobilné zariadenia nabíjať?

V poslednom čase sa ľudia stávajú závislými od rôznych elektronických zariadení. Využívajú ich na komunikáciu s rodinou, priateľmi či v práci, ale aj na hranie sa, fotografovanie, počúvanie hudby či pozeranie filmov.

Bez nabíjačky ani na krok

42-43 Foto 3Možno sa nám vybije mobil na dlhšej turistike alebo fotoaparát počas letného festivalu a možno sme kvôli práci alebo záľubám často na miestach, kde elektrická energia nie je v okruhu desiatok kilometrov. V takom prípade máme niekoľko možností – vziať si so sebou prenosné batérie alebo zariadenia, ktoré sú schopné elektrickú energiu generovať, napríklad dynamá, prenosné fotovoltické nabíjačky či piecky vytvárajúce energiu zo spaľovania dreva. Každá z týchto možností má svoje výhody aj nevýhody v závislosti od toho, aké zariadenia využívame a v akých podmienkach sa pohybujeme.

Nároky používateľov sa však zväčšujú a spolu s nimi rastie aj ponuka rôznych  výrobkov, ktoré nám majú uľahčiť život. Túto ponuku rozširuje aj vynález Chargebrella, prinášajúci riešenie práve tým, ktorí potrebujú mať istotu, že aj v prípade, keď sa na dlhší čas ocitnú na miestach bez zdroja elektrickej energie, budú môcť dobiť batérie do svojich mobilných zariadení.

Základom je teplo

Chargebrella je prenosný generátor, vyrábajúci množstvo elektrickej energie porovnateľné s bežne používanými nabíjačkami. Po technickej stránke ide o termogenerátor, ktorý vyrába elektrickú energiu z alternatívnych a obnoviteľných zdrojov energie – konkrétne z rôznych zdrojov tepla. V priebehu slnečného dňa využíva na generovanie elektrickej energie slnečné žiarenie, v prípade nedostatku slnečného žiarenia alebo v noci využíva iné zdroje tepla, ako je bežný táborák, prenosný varič alebo piecka.

Hlavnou výhodou zariadenia je, že dokáže generovať elektrickú energiu nielen počas dňa, ale aj v noci, teda nezávisí od jedného zdroja energie ako už spomínané zariadenia. Vzhľadom na to, že Chargebrella je ľahko skladná a prenosná, má v tomto smere ambíciu a potenciál skutočne uľahčiť život. Navyše, a to je z pohľadu jej vývoja rovnako dôležité, využíva obnoviteľné zdroje energie. Masovým využívaním Chargebrelly by sa potenciálne mohlo ušetriť množstvo elektrickej energie, dodávanej do sietí väčšinou z nie obnoviteľných zdrojov.

Dáždnik na iný spôsob

Keby sme chceli vedieť, ako toto zariadenie vyzerá, stačí si predstaviť bežný dáždnik alebo menší slnečník v tvare paraboly. Ak vnútornú časť dáždnika nastavíme smerom k slnku (teda v polohe rúčkou nahor), reflexná časť vnútornej steny sústredí potrebné množstvo slnečného žiarenia do rúčky, ktorá ho premení na elektrickú energiu. V prípade, že sme na mieste, kde slnečné žiarenie nie je dostupné, môžeme parabolickú časť jednoducho odpojiť a využívať iba samotnú rúčku – tú stačí priložiť k ohňu a elektrickú energiu vyrobíme priamo z tepla. Keďže zariadenie pripomína svojím tvarom dáždnik, vznikol jeho názov spojením anglických slov charge (dobíjať) a umbrella (dáždnik, slnečník), z čoho vzniklo pomenovanie Chargebrella.

Zariadenie je už patentované. Po úspešnom dokončení vývoja funkčného laboratórneho prototypu sme sa presunuli do fázy technologického a konštrukčného vývoja verzie pre bežných používateľov – a tá ešte prebieha

Pokračovanie článku si môžete prečítať v augustovom vydaní časopisu Quark.

Quark si môžete aj objednať tu alebo na adrese: predplatne@quark.sk

Ing. Daniel Šlosár

Technická univerzita v Košiciach

Foto autor