- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Esej Pavla Ostertaga

Esejistickú súťaž s názvom Je veda riešením všetkých výziev ľudstva? vyhlásila Nadácia ESET v roku 2021 v rámci aktivít ocenenia výnimočných vedcov ESET Science Award. Esej Pavla Ostertaga, softvérového architekta v spoločnosti ESET, vybrali hodnotitelia medzi päť finálových esejí súťaže.

Je veda riešením všetkých výziev ľudstva?

Foto Pixabay

Ako je možné, že vďaka vede sme schopní nakŕmiť celú populáciu a aj tak hladuje 10 % ľudstva? Prečo každoročne pribúdajú nové uhoľné elektrárne, hoci poznáme čistejšie zdroje energie? Veda nám ukázala súvis medzi fajčením a rakovinou, a ani to nezabráni fajčiarovi zapáliť si ďalšiu cigaretu. S týmto veda veľa nespraví.
Veda je jedným zo základných nástrojov ľudstva na narábanie s jeho mylnosťou. V nekonečnej slučke vedeckej metódy sú subjektívne hypotézy korigované objektívnou realitou. Tento proces sa však veľmi zle kombinuje s našou túžbou mať pravdu. Čo poláme medziľudské ľady lepšie, ako keď nám okolie uzná naše predsudky? Frázou svet sa rúti do záhuby začína rozhovor každý správny svedok Jehovov dúfajúc, že jeho znechutenie nie je iba jeho.
Moje sebecké a dopamínom ovládané ja by veda veľmi rada poopravila. Špendlíkom objektivity veda za minútu praskne aj najtvrdšiu sociálnu bublinu, ktorú si starostlivo budujem celý život. A to sa dá veľmi ľahko brať osobne.
Môžem si namiesto vedy antropomorficky dosadiť vedcov, ktorých by môj omyl isto potešil. Ešte to tak, aby mi vraveli, že to ja mám opraviť svoj názor. Veď mám pravdu, aj keď ich je viac. Nie je ľahké s nimi prehrávať v presilovke a nemať im to za zlé. Jednoduchšie je pre mňa posilniť sa niekým, kto by konšpiroval so mnou a nie proti mne. Rád by som veril, že očkovanie proti covidu funguje, ale… ani tá veda so svojimi štandardnými odchýlkami a sigmami si nikdy nie je stopercentne istá.
Dokonca môžem kompletne opomenúť skutočnosť, že veda je nástrojom, a začať v ňu veriť. A nebudem sám. Dobrotivý boh mi predsa chce dopriať svet podľa mojich predstáv. Ale čo s bohom, ktorý ma neprijíma aj s mojimi chybami a predsudkami? Taký boh je zasa len ako rodičia, od ktorých som odišiel. Prečo by som mal používať vedecké poznatky, keď odmietajú byť mojimi?
Učenie ľudí, čím veda je a čím nie je, nám pomôže upraviť si očakávania od vedy a oceniť fakt, že sme každodenne obklopení jej výdobytkami. Môže ju to preniesť do osobnej roviny, nech nie je iba tou vecou, ktorú robia vedci v práci. So správnym vedením dokáže byť vedcom takmer každý – malou kritickou mysľou vedomou si svojich predsudkov, ktorá neberie spätnú väzbu osobne.
Pochopenie vedy je nevyhnutné pre rozhodovanie, ako a kam umiestniť naše zdroje. Ľudstvo má už teraz celkom dlhý zoznam vecí, ktoré by sme mali stihnúť pred vyhynutím – zvládnuť klímu, vojny, zodpovedať nejaké základné otázky, poradiť si s umelou inteligenciou… Zvládnuť našu túžbu mať pravdu. Ak tieto veci neumožní veda, ľudstvu môžu prísť atraktívne ďalšie nástroje, napríklad vojna.
Veda nie je jediným riešením všetkých problémov. Žiaľ, kultúra je na rýchle zmeny príliš pomalá. Náboženstvá nemajú objektívnu realitu ako prvý bod v programe a pri množstve ideológií, ktoré na Zemi máme, bude trvať veky, kým dôjde k ich konsenzu (ak vôbec). Možno je riešením všetkých problémov evolúcia. Ale tej sa zveriť do starostlivosti nemusí byť vždy prospešné – potvrdilo by 99 % vyhynutých živočíšnych druhov.
Ak aj evolúcia vyhrá a prehodí nás cez okraj chaosu, ešte vždy môžeme naše skúsenosti s používaním vedy odovzdať hlbšie do fylogenetického stromu. Niekomu, kto príde po nás – možno Ľudstvu 2.0. So správnou dokumentáciou nás dokonca môže považovať za vyspelú civilizáciu.
S veľkou pravdepodobnosťou ani veda nie je vo svojom poslednom vývojovom štádiu. Naďalej sa môže zlepšovať, aj pomocou vedy samotnej. No medzitým sa musíme naučiť, že mýliť sa je v skutočnosti správne.


Súťažná otázka

Ak nám do 31. mája 2022 pošlete odpoveď na otázku:

Čím sa podľa vás vyznačuje vyspelá civilizácia?

zaradíme vás do žrebovania o knihu Andrey Settey Hajdúchovej: 10-10-10 z Vydavateľstva Matice slovenskej, s. r. o.
Svoje odpovede posielajte na adresu redakcie: odpovednik@quark.sk alebo Quark, Staré grunty 52, 842 44 Bratislava 4.