- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Exotika v našej prírode

Modlivky patria medzi typických zástupcov exotickej fauny. V našej prírode sa stretneme len s jedným druhom – modlivkou zelenou.

Exotika vonia diaľkami a dobrodružstvom. Živočíchy a rastliny nevšedných farieb a tvarov lákajú mnohých cestovateľov. Skutočnosť je však taká, že za exotikou netreba ísť ďaleko. Niekedy stačí vyjsť na najbližšiu lúku.

Pri potulkách našou prírodou sa niekedy stretneme so živočíchmi alebo rastlinami, ktoré nás na prvý pohľad zaujmú svojím neobvyklým pestrým zafarbením alebo zvláštnym tvarom. Ich vzhľad je často natoľko bizarný a exotický, že chvíľami máme dojem, akoby do našej prírody ani nepatrili. Viacerých takýchto zástupcov môžeme nájsť napríklad v ríši hmyzu.

Kanibal v tráve

K typickým zástupcom exotickej fauny patria modlivky, ktoré sa vyskytujú prevažne v tropických a subtropických krajinách. Majú zvláštny tvar tela, na ktorom dominujú najmä mohutné predné nohy a typická, mimoriadne pohyblivá, trojuholníková hlava s veľkými vypuklými očami.

Križiak skvostný žije najmä na lúkach. Zaujme nielen veľkosťou, ale aj zaujímavou kresbou pripomínajúcou ihličnatý strom.

Vo svete je známych asi 1 500 druhov modliviek a s jednou z nich, modlivkou zelenou (Mantis religiosa), sa môžeme stretnúť aj v našej prírode. Najčastejšie sa vyskytuje na suchých a teplých lokalitách. V minulosti bola na našom území pomerne vzácna a vyskytovala sa len na juhu územia. V posledných rokoch sa však rozširuje aj do severnejších oblastí a možno ju nájsť aj na netradičných biotopoch, napríklad na sídliskách, v záhradách alebo v areáloch závodov. Tento živočích však nie je zvláštny len svojím výzorom, ale aj spôsobom života. Patrí medzi dravé druhy so zaujímavým spôsobom lovu. Na korisť čaká so skrčenými prednými nohami pred telom, čo vzbudzuje dojem modlenia. Len čo sa k modlivke priblíži nejaký hmyz, vymrští prudko nohy, uchopí ho do nich a ihneď zaživa požiera. Dravosť modliviek je povestná aj z dôvodu častého kanibalizmu. Býva takmer pravidlom, že samica ešte počas párenia alebo krátko po ňom menšieho samčeka jednoducho zožerie.

Za najkrajšieho chrobáka Európy je považovaný fuzáč alpský. Svojím krásnym plstnato modrastým zafarbením si tento titul právom zaslúži.

Farebné pavúky

Farebne zaujímavé druhy nájdeme aj medzi našimi pavúkmi. Zaujímavým druhom známeho tropického rodu Argiope je aj križiak pásavý (Argiope bruennichi), ktorý svojím vzhľadom pripomína sršňa. Jeho veľký žltohnedo pruhovaný zadoček a striebristo ochlpená hruď budia dojem šperku zaveseného na sieti. Pri tomto druhu je známy aj najväčší rozdiel vo vzájomnej veľkosti oboch partnerov v rámci celej našej arachnofauny. Samček dosahuje v priemere len tretinu veľkosti samice. Nemenej zaujímavý druh je aj križiak skvostný (Aculepeira ceropegia). Najčastejšie ho nájdeme na lúkach, kde si nízko nad zemou robí typické kruhovité siete. Zaujme najmä zvláštnou kresbou na brušku, ktorá pripomína ihličnatý strom.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 7/2020. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.

Text a foto Ing. Ľubor Čačko