- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Genetické inžinierstvo kalmárov

Kalmáre nemajú termostaty na kontrolu teploty oceánu. Namiesto toho upravujú svoju RNA, aby sa prispôsobili chladným vodám. Genetické inštrukcie zakódované v DNA sa obyčajne verne kopírujú do RNA alebo mRNA a potom do proteínov. Kalmáre a iné hlavonožce s mäkkým telom však často svoju mRNA upravujú, takže výsledné proteíny obsahujú niektoré odlišné stavebné prvky, než sú zapísané v DNA. Pri týchto živočíchoch je v skutočnosti prekódovaných 60 a viac percent ich proteínov. To je ohromujúce v porovnaní s tým, ako zriedkavo sa používa editácia RNA pri cicavcoch, uviedla molekulárna biologička Kavita Ranganová z Kalifornskej univerzity v San Diegu.

Mladý kalmár Doryteuthis opalescens, foto wikipédia/Todd Anderson, CC BY-SA 2.0

K. Ranganová skúmala dôsledky tejto editácie na proteíny nazývané kinezíny. Tieto molekulárne motory prenášajú náklad v bunkách po proteínových dráhach nazývaných mikrotubuly. Problémy na bunkových dráhach môžu viesť k poruchám alebo smrti buniek a k vzniku ochorení. Liahnutie kalmárov vložených do chladnej vody s teplotou 6 °C upravovalo mRNA pre proteín kinezín inak a intenzívnejšie ako liahnutie v teplej vode s teplotou 20 °C.
Upravené kinezíny, aké si vytvárajú hlavonožce v studenej vode, sa pohybovali o niečo pomalšie, ale častejšie sa zachytávali na mikrotubuloch a mali dlhšie dráhy ako neupravený kinezín. To naznačuje, že rekódovanie môže umožniť kinezínu zostať na svojich dráhach a cestovať ďalej (v chlade), objasňuje K. Ranganová. Zmena niektorých RNA vyrobených na požiadanie namiesto trvalej zmeny DNA môže podľa nej poskytnúť kalmárom väčšiu flexibilitu pri prispôsobovaní sa kolísajúcim teplotám oceánu.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 2/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.