- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Gigantická veterná turbína

Čínska firma plánuje postaviť gigantickú veternú turbínu s doteraz nevídanou dĺžkou listov rotora, ktorá vydrží aj tie najextrémnejšie podmienky.

Vizualizácia MingYang

Tlačové správy firiem a spoločností z najrôznejších odborov často informujú odbornú či laickú verejnosť o svojich novinkách. Občas sa v nich vyskytujú výrazy, ktorých vhodný preklad do slovenčiny dáva prekladateľom poriadne zabrať. Niekedy sa preto odborný výraz, ktorý ešte nemá ustálený slovenský preklad, musí preložiť opisne, inokedy však prekvapí zrozumiteľný a ľahko preložiteľný výraz.
Prednedávnom sa v tlačovej správe o technologickej novinke objavil anglický výraz extreme engineering, teda extrémne inžinierstvo. Ide o také inžinierske diela, ktoré sa vyznačujú nejakým superlatívom. V našom prípade ide o veternú turbínu, ktorá má najdlhšie rotorové listy, teda je v tomto ukazovateli najväčšia na svete. Výrobcovia veterných turbín určených na inštalovanie do pobrežných vôd morí sa už dlhšie predháňajú v tom, kto vyrobí turbínu s najdlhšími listami. Ešte nedávno sa titulom najväčšej turbíny na svete pýšila čínska firma CSSC s projektom turbíny s označením H260-18MW. Tento projekt veľkosťou rotora tromfol konkurenčnú čínsku firmu MingYang, ktorá naprojektovala turbínu MySE 16.0-242 s rotorom priemeru 242 m. Teraz je už zasa všetko inak.
Začiatkom tohto roku oznámila firma MingYang, že plánuje vyrobiť veternú turbínu s označením MySE 18.X-28X, ktorá sa bude vyznačovať doteraz nevídanou dĺžkou listov rotora: každý z troch listov má mať 140 metrov. Celkovú plánovanú výšku novej gigantickej turbíny jej výrobca uvádza len prirovnaním, že to bude toľko, koľko meria bežná 70-poschodová budova. Presný údaj o celkovom maximálnom elektrickom výkone turbíny tiež nie je známy, no výrobca plánuje výkon viac než 18 MW.
Firma MingYang tvrdí, že nová rekordná turbína vydrží aj tie najextrémnejšie podmienky vrátane tajfúnu kategórie 17 (rýchlosť vetra až 200 km/h). Pri priemernej rýchlosti vetra 30,6 km/h má turbína za rok vyprodukovať 80 GWh, čo postačuje na zásobovanie 96 000 obyvateľov. Vynára sa otázka, aké sú praktické limity zväčšovania veterných turbín. Bude to situácia, keď špičky rotorových listov už dosiahnu nadzvukovú rýchlosť, alebo to budú logistické problémy pri preprave a inštalovaní gigantických prvkov turbín?

RM

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 3/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.