- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Hapčííí… Na zdravie!

Poznáme to všetci – zrazu sa objaví zvláštne nutkanie, zvraštíme čelo a nos, vystrúhame grimasu a vzápätí hlasno kýchneme.

Keď niekto za pontifikátu pápeža sv. Gregora VII. (1073 – 1085) kýchol v jeho prítomnosti, pápež mu povedal Boh ťa žehnaj! Až doteraz si prajú v anglicky hovoriacom svete po kýchnutí Bless you! V stredoveku by sme s veľkou pravdepodobnosťou po kýchnutí nepočuli ono terajšie obligátne Na zdravie!, ale Je to pravda!, pretože vtedy niektorí považovali kýchanie za potvrdenie pravdivosti práve predneseného tvrdenia. V súčasnosti je Na zdravie rozšírené a udomácnené v mnohých končinách sveta. Treba však po kýchnutí hneď bežať k lekárovi, lebo čosi na mňa lezie, alebo je to prirodzená vec?
Predovšetkým – sternutácia čiže kýchanie, je úplne prirodzený jav. Je to rýchle vylúčenie vzduchu, hlienu či iných nečistôt nosom alebo ústami, čiže ide o fyziologický obranný mechanizmus pri podráždení nosovej sliznice, najčastejšie kvôli alergénu alebo infekcii. Týmto reflexom sa telo usiluje dostať preč to, čo v nose zostalo uviaznuté a dráždi nás – prach, peľ, chlpy zo zvierat… Motorické neuróny v nosovej priechodke posielajú impulz do mozgu prostredníctvom trojklaného nervu. Mozog reaguje reflexným stimulom, ktorý zmršťuje svaly v membráne, hltane, ústach a v tvári. Nastáva hlboký nádych, ono haaap, po ktorom nasleduje zatvorenie štrbiny medzi hlasivkami v krku a nahromadenie tlaku v pľúcach. V ústach vnútro ešte väčšmi zvlhne, zatiaľ čo zadná časť jazyka sa zdvihne a oprie o podnebie. Vzápätí dochádza k otvoreniu štrbiny medzi hlasivkami, membrána konvulzívne (kŕčovito) tlačí vzduch z pľúc von, ale pretože priechod do úst je iba čiastočne uzavretý, kýchanie opúšťa nos aj ústa, čo sprevádza ono čííí. Pretože vykýchnutý vzduch má veľkú rýchlosť – až do 160 km/h –, kýchnutie sprevádza tento typický zvuk. Čím rýchlejšie vzduch vychádza von, tým je kýchnutie počuteľnejšie a zvuk kýchnutia je hlasnejší.
Kýchanie vždy sprevádza aj zatvorenie očí. Ide o nepodmienený reflex, ktorý automaticky prichádza z mozgu. Mozog totiž okrem signálu na kýchnutie vyšle aj signál očiam, aby sa zatvorili. Podľa názoru niektorých vedcov zatváranie očí pri kýchaní je zrejme akási obrana – aby sa do nich nedostali vykýchnuté častice. Keďže vydýchnutý vzduch obsahuje viac ako 40 000 kvapôčok, ktoré môžu okrem iného obsahovať aj choroboplodné zárodky a dokáže sa v prostredí rozšíriť až do vzdialenosti 1,5 metra, nielen slušnosť, ale aj ohľaduplnosť kážu, aby sme svoje okolie chránili pred možnou nákazou prikrytím úst rukou. Zaujímavé je, že iba zriedka kýchneme len raz. Kýchací reflex totiž pokračuje dovtedy, kým sa nos nezbaví dráždivých elementov.

R
Foto wikipédia/James Gathany

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 1/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.