- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Hubami proti prehrievaniu miest

Vedci, marketéri a dizajnéri sa stretli pri vytváraní inovácií, ktoré by mohli pomôcť životnému prostrediu aj kvalite života ľudí v mestách.

Riešenie víťazného tímu – hubové dlaždice, autorka Nikola Foldešová

Vzdelávací program Lifbee Academy má za sebou svoj prvý ročník a poznáme už jeho prvých absolventov. Program spojil odborníkov z rôznych oblastí, ktorí hľadali riešenie na environmentálny problém. Účastníci počas programu získavali know-how od špecialistov nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia.

Tepelné ostrovy

Témou pilotného ročníka boli tepelné ostrovy v mestách. Niektoré miesta v Bratislave dosahujú teplotu až 60 stupňov. Prehrievanie mesta predstavuje hrozbu pre zdravie nielen našich rodín, zvierat, ale aj celých ekosystémov. V konečnom dôsledku spôsobuje aj straty v našich peňaženkách, vysvetlil environmentálny problém spoluzakladateľ Lifbee Academy Matej Held.

Feedback pred odbornou porotou počas finálneho večera

Šesť študentských tímov počas šiestich intenzívnych mesiacov pripravilo dôsledný prieskum trhu, ktorý ich nasmeroval na potreby zákazníka. Vedecká časť tímu podložila riešenie vedeckými článkami a spoločne testovali produkt pomocou veľkej kampane. Ich priebežné výsledky hodnotili skúsení odborníci ako expertka s vyše 15-ročnými skúsenosťami z life sciences priemyslu Martina Lutterová, marketingová riaditeľka ENVI – PAK Katarína Kretter, spolu s ďalšími konzultantmi a vedcami. Vďaka Lifbee som sa presvedčil o tom, že sa chcem ďalej venovať vede s prepojením na inovácie. Pred Lifbee som mal zopár nápadov na podnikanie, ale moc som si neveril. So super ľuďmi v Lifbee som získal odvahu začať viac rozvíjať svoje nápady a budovať vlastný startup, uviedol študent Lifbee, organický chemik Tomáš Vašíček.

Plakety pre víťazný tím

Unikátny materiál

V januári si šesť tímov obhájilo svoje riešenia pred odbornou porotou. Padli riešenia ako geneticky upravený mach, ktorý nás zbaví vizuálneho smogu v mestách, hodváb z proteínu sršňov alebo špeciálna plachta napodobňujúca tieň lesa. Bolo naozaj veľmi ťažké vybrať víťaza, pretože viacero odprezentovaných ideí má svojho zákazníka a šancu rýchlo sa dostať na trh, dodala porotkyňa, spoluzakladateľka Pipette and Chart Liliana Berezkinová.
Víťazný tím Biocels vymyslel unikátny materiál z mycélia (koreňovej sústavy húb), ktorý ochladzuje prostredie prostredníctvom uvoľňovania vlhkosti do prostredia. Materiál sa dá použiť vo forme dlaždíc na chodníky, krytín na fasády a strechy budov, ale aj na tvorbu tzv. ochladzovacích sôch. Každá dlaždica sa skladá z dvoch vrstiev – pevnej ochrannej hubovej vrstvy a pórovitej hubovej vrstvy, ktorá vie naberať vlhkosť, napríklad zo zásobníka dažďovej vody.
Tím pracuje na výskume a vývoji. Riešenie ponúka ekologickú alternatívu k existujúcim zatepleniam bytov. Nápad budeme rozvíjať ďalej. Našimi zákazníkmi sú hlavne developerské spoločnosti a architekti. Je dôležité, aby sa v stavebnom priemysle začali viac využívať zelené riešenia – ponúkajú veľa zaujímavých príležitostí pre zvýšenie komfortu ľudí a sú prospešné pre našu planétu, dodal líder víťazného tímu Jakub Stehlík.
Riešenia všetkých tímov nájdete na stránke https://www.lifbee-projects.com/ a záznam zo slávnostného finále si môžete pozrieť na https://www.lifbee.com/podujatia.

Text a foto Lifbee Academy