- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Konverzačný robot

Jan Šedivý, Jakub Konrád, Petr Marek, Jan Pichl, Petr Lorenc, Van Duy Ta

Český chatbot Alquist z dielne študentov ČVUT pod vedením Jana Šedivého z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT (CIIRC) získal bronz v tohtoročnej prestížnej celosvetovej súťaži spoločnosti Amazon – Alexa Prize. Medzi najlepšími sa umiestnil aj v predchádzajúcich dvoch rokoch, keď obsadil dvakrát druhé miesto.

Vyhlásenie tretieho ročníka súťaže konverzačných botov Amazon Alexa Prize sa z dôvodu pandémie koronavírusu dlho odkladalo. Výsledky medzinárodnej súťaže univerzitných tímov sa vyhlasovali v online prenose bez možnosti fyzickej účasti finalistov. Víťaz súťaže, tím z americkej Emoryho univerzity, dostal finančné ocenenie vo výške pol milióna dolárov, strieborný tím zo Stanfordovej univerzity získal odmenu stotisíc dolárov a Alquist si za svoje umiestnenie odniesol päťdesiattisíc dolárov.

Alexa Prize

Cieľom súťaže Alexa Prize je vytvorenie konverzačného robota pre hlasovú asistentku Alexu, ktorý by s ľuďmi dokázal zaujímavo konverzovať o všeobecných témach, ako sú filmy, šport alebo hudba. Hlavnú cenu vo výške jedného milióna dolárov, ktorá ešte nebola udelená, získa chatbot schopný viesť súvislé a zábavné rozhovory s priemernou dĺžkou aspoň 20 minút. Tohtoročné finále je vyvrcholením už tretieho ročníka tejto súťaže. Ďalšie informácie o súťaži nájdete na developer.amazon.com/alexaprize.

Alquist sa s používateľom rozpráva prostredníctvom bezdrôtového reproduktora Amazon Echo.

Pokročilé algoritmy

Máme obrovskú radosť, že aj pri rastúcej konkurencii sa Alquist opäť umiestnil na stupňoch víťazov, povedal vedúci tímu Jan Pichl. Už samotná účasť v súťaži je pre nás veľkým prínosom a motiváciou pre posúvanie hraníc umelej inteligencie – aj našich vlastných. Finále prebehlo v dňoch 14. – 17. júla 2020 v americkom meste Seattle. O poradí tímov rozhodlo hodnotenie nezávislých porotcov. Tento ročník bol pomerne špecifický – značnú časť súťaže sme boli nútení pracovať z domu, dodal J. Pichl. Báli sme sa, že to skomplikuje tímovú spoluprácu a spomalí celkový vývoj nášho bota. Celý tím však situáciu zvládol na výbornú a práca na diaľku bola nakoniec porovnateľne efektívna. Tím Alquist, vedený Janom Šedivým z Českého inštitútu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT, tvorí okrem Jana Pichla – študentského vedúceho tímu – tiež Petr Marek, Jakub Konrád, Peter Lorenc a Van Duy Ta. Alquist je konverzačný bot, ktorý sa dokáže s používateľom zaujímavo porozprávať o rôznych témach, ako sú celebrity, športy, filmy, novinky a podobne. K tomu využíva okrem iného informácie z internetu a vedomostných databáz. Alquist pracuje s najnovšími algoritmami z oblasti spracovania prirodzeného jazyka a konverzačnej umelej inteligencie. Chatboty nachádzajú čoraz širšie uplatnenie predovšetkým v internetových obchodoch, hoteloch alebo ďalších službách. Využitie však nachádzajú aj v sociálnych službách či v zdravotníctve – a práve týmto smerom sa uberá súčasný výskum členov tímu Alquist.

Text a foto ČVUT

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 10/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.