- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Krásne, ale smradľavé

Moderné techniky umožnili dopestovať v austrálskych botanických záhradách jedinečnú zbierku tých najzáhadnejších, najúžasnejších a najsmradľavejších rastlín na svete.  

Na začiatku unikátnej zbierky zmijovcov titanských (Amorphophallus titanum) v botanických záhradách Južnej Austrálie boli len tri semienka, získané v roku 2006. Výsledkom ich kultivovania je populácia vyše stovky rastlín, patriaca medzi najväčšie na svete.

Zapáchajúci samotár

Kvet zmijovca titanského

Zmijovec titanský je známy pre svoj neznesiteľný zápach rozkladajúceho sa mäsa, vychádzajúci z jeho obrích kvetov. Za posledných 13 mesiacov narástli botanickým záhradám Južnej Austrálie tri kvety zmijovca a každý z nich sa stal okamžitou senzáciou – zmijovce si prišli pozrieť (a ovoňať) tisíce návštevníkov. Zmijovce titanské zväčša kvitnú, až keď dosiahnu vek desať rokov a ich kvet vydrží iba približne 48 hodín. Po odkvitnutí jedného kvetu trvá zvyčajne tri až päť rokov, kým opäť zakvitnú. Ide o samotársku rastlinu s kvetom dosahujúcim výšku až tri metre, využívajúcu svoj odporný zápach na to, aby prilákala hmyz, ktorý rastlinu opelí. Zmijovec pochádza pôvodne z tropických dažďových pralesov Ázie, v prírode sa vyskytuje napríklad na indonézskom ostrove Sumatra, kde je čoraz viac ohrozovaný odlesňovaním, ktorého sa miestni dopúšťajú s vidinou získania nových území pre produkciu palmového oleja. Kultivácia tejto rastliny je veľmi zložitý proces.

Rarita z Austrálie

Matt Coulter z botanických záhrad Južnej Austrálie sa o tieto rastliny stará od roku 2006, keď záhrada získala prvé tri semená. Zmijovec považuje za zaujímavú rastlinu, ktorá dokáže vo svojej aktívnej fáze rásť až meter za týždeň, pričom hmotnosť jeho hľuzy zvykne prevyšovať 100 kilogramov. Pozoruhodný je aj zápach rastliny a jej vlastná produkcia tepla, ktoré pomáha tento zápach šíriť. Najnovší kvet ich všetkých veľmi prekvapil, pretože rastlina kvitla naposledy len pred rokom (1. februára 2016). Nezvyčajným bol aj fakt, že tomuto zmijovcu, ktorý pracovníci záhrady nazvali Ganteng (ganteng znamená v indonézskom jazyku pekný), narástol spolu s kvetom aj list – tie pritom zvyknú rásť oddelene a pravdepodobne ide o svetový unikát.

Botanická záhrada v Adelaide
Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 4/2017.

Časopis Quark si môžete objednať tu alebo na adrese: predplatne@quark.sk

Zdroj: botanické záhrady Južnej Austrálie