- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Kŕmidlo nie je kôš

Vľavo ďateľ veľký, vpravo ďateľ hnedkavý, foto Gábor Fűri

Vonkajšie teploty bývajú vo februári nízke. Ľudia sa môžu obliecť, no vtáctvo potrebuje dostatok energetických zásob. Čím dlhšie mrazivé dni trvajú a čím väčšia časť krajiny je pokrytá snehom, tým dôležitejšie je pomáhať operencom doplnkovou potravou.
Začínať s prikrmovaním vtákov treba vtedy, keď je málo prirodzených zdrojov potravy (rôznych semien a bobúľ), v čase, keď krajinu zakrýva sneh, resp. keď trvajú silné mrazy. Obzvlášť dôležité je prikrmovanie vo februári a v marci, keď sú zdroje živín v prírode na minime. Pre podporu druhov so silnou väzbou (vernosťou) ku konkrétnej lokalite – napríklad brhlíky či ďatle – je dôležitá aj pravidelnosť prikrmovania.
Kŕmidlo musí byť konštruované tak, aby poskytovalo vtáctvu dostatočný prehľad o tom, čo sa deje okolo, a čas na únik pred nebezpečenstvom. Dôležitá je údržba, čistenie i jednoduché dosypávanie krmiva, ktoré musí byť chránené pred navlhnutím napríklad strieškou a zvýšenými okrajmi pred vysypaním či vyfúknutím vetrom. Aby sme predišli útokom túlavých mačiek, treba kŕmidlo umiestniť na viditeľné miesto, najmä bez hustých porastov ihličnatých stromov v jeho blízkosti, vo výške minimálne 1,5 metra nad zemou. Nie je vhodné umiestniť kŕmidlo blízko frekventovaných ciest a presklených plôch, do ktorých by mohli vtáky pri preletoch narážať.

Drozd čierny, foto Lucia Deutschová

Kŕmidlo nie je kôš na zvyšky z kuchyne. V žiadnom prípade sa vtákom neponúkajú korenené a solené jedlá, ani pečivo. Vtáky najväčšmi obľubujú slnečnicu. Okrem nej je vhodná repka, proso, mak, ovos, pšenica, ideálne v kombinácii so slnečnicou. Orechy môžeme ponúknuť v škrupine (rozpolené), alebo vylúpané, vhodné sú vlašské či lieskové orechy, tiež arašidy, ak nie sú pražené a solené. Kúpiť sa dajú už zarobené zmesi pre voľne žijúce vtáctvo. Takto prestretý stôl priláka najmä pinkovité vtáky (glezgy, stehlíky, zelienky, čížiky) a tiež sýkorky (najčastejšie veľkú a belasú) či vrabce. Sýkorky a ďatle obľubujú orechy a loj, obzvlášť hovädzí. Väčší stravníci ako straky či sojky nepohrdnú kukuricou, tú je však vhodné pre menšie druhy pomlieť či podrviť. Nebuďme prekvapení, ak sa vysoká koncentrácia vtákov stane terčom útoku dravcov, najčastejšie jastraba krahulca. Do tohto prirodzeného deja by sme v žiadnom prípade nemali zasahovať.
Aby sme predišli šíreniu chorôb, kŕmidlo pravidelne čistíme vhodnými dezinfekčnými prípravkami. Počas chladných dní vtákom neponúkame vodu, mohli by sa v nej okúpať a zamrznúť. Jej zdrojom sú napríklad pokrájané kúsky jabĺk.
S prikrmovaním treba prestať hneď, ako sa začne obnovovať ponuka zdrojov potravy v prírode, najčastejšie koncom marca, resp. v apríli, v závislosti od poveternostných podmienok.

Roman Slobodník, Lucia Deutschová
Ochrana dravcov na Slovensku
Viac informácií nájdete na www.dravce.sk.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 2/2019. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.