- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Lacnejšia rekordná účinnosť

Najúčinnejšie fotovoltické články vyvinuté austrálskou firmou neobsahujú striebro a ich výroba je oveľa lacnejšia.

Fotovoltické články, ktoré premieňajú energiu slnečného žiarenia na elektrickú, sa stávajú čoraz viac využívaným obnoviteľným zdrojom. Zoskupenie veľkého množstva takýchto článkov tvorí solárnu elektráreň, nazývanú aj slnečný park či slnečná (solárna) farma.
Obrovské solárne elektrárne sa budujú najmä v neobývaných púštnych oblastiach, v ktorých je častý výskyt bezoblačných slnečných dní. V súčasnosti je najväčšou a najvýkonnejšou solárnou elektrárňou na svete elektráreň Bhadla Solar Park v indickom spolkovom štáte Radžastan. Fotovoltické články tejto elektrárne pokrývajú plochu 45 km2 a ich celkový maximálny výkon je 2 245 MW.
Medzi nevýhody solárnych, ale aj veterných elektrární patrí ich závislosť od ľubovôle prírody. Oba typy produkujú elektrickú energiu len za vhodných meteorologických podmienok, ktoré nie vždy nastanú vtedy, keď je po elektrine zvýšený dopyt.
Pokiaľ ide o samotné fotovoltické články, tých existuje niekoľko druhov, pričom na trhu dominujú články na báze kremíka. Tie sú síce veľmi efektívne pri premene solárnej energie na elektrickú, ich výrobné náklady sú však relatívne vysoké. Dôvod je ten, že na elektrické prepojenia sa v týchto článkoch používa striebro, pričom na výrobu kremíkových solárnych článkov sa ročne použije asi 20 % z celosvetovej spotreby striebra. To sa prejavuje na raste cien striebra a následne aj na raste cien solárnych článkov. Odborníci odhadujú, že nová generácia článkov s vysokou účinnosťou si bude vyžadovať až trikrát viac striebra, než sa používa teraz.
Austrálska startupová firma SunDrive sa pokúsila vyvinúť bezstriebrové solárne články. Úsilie výskumníkov bolo úspešné a v ich inovatívnych článkoch sa namiesto striebra používa stonásobne lacnejšia meď. Nové články majú 25,54 % účinnosť premeny slnečnej energie na elektrickú, čo je rekordná účinnosť pre solárne články komerčnej veľkosti.

RM, ilustračné foto Pixabay

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.