- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Malý príkon, veľký jas

Ilustračné foto Pixabay

Zdá sa, že laserové svetlá by mohli nahradiť nové typy žiaroviek, ktoré rozptyľujú laserové svetlo. Spôsobuje to tzv. umelá hmla, ktorú vyvinuli vedci z Imperial College London. Keďže nové a vylepšené laserové svetlo produkuje vysoký jas pri nízkom príkone, bolo by energeticky účinnejšie ako bežné žiarovky či LED diódy.
Súčasné využitie laserového svetla je obmedzené na jednu farbu, pričom svetlo je veľmi sústredené a úzke. Doteraz používané laserové svetlá vytvárajú biele svetlo žiarením lasera na fosforové materiály, ale tento spôsob môže vytvoriť iba jednu farbu svetla. Tím vedcov teraz vymyslel spôsob vytvorenia bieleho svetla tak, že žiaril červenými, modrými a zelenými lasermi do rozptyľovača vyrobeného z hexagonálneho nitridu bóru (hBN) – ultratenkého materiálu podobného grafénu. Difúzor, nazývaný aero-BN, je vyrobený z polopriehľadného pásu náhodne usporiadaných a vzájomne prepojených dutých mikrorúrok hBN a pozostáva z viac ako 99,99 % vzduchu. Tri farebné laserové lúče prenikajú hlboko do difúzora, kde ich silno a náhodne niekoľkokrát rozptyľujú nanoskopické steny mikrorúrok. Týmto spôsobom rozptyľovač funguje ako umelá hmla, ktorá spôsobuje, že svetlo je väčšmi rozptýlené. Pri optimálnej intenzite všetkých troch laserov sa vyžaruje biele svetlo, no zmenou pomeru intenzity farebných laserov táto metóda umožňuje výber dúhovej palety farieb.
Momentálne sa zaoberáme aplikáciou tejto technológie na budúce systémy osvetlenia s vysokým jasom a nízkou spotrebou energie, s obrovským rozsahom aplikácií od vnútorného osvetlenia až po vesmírne lety, uviedol spoluautor štúdie Felice Torrisi.

Zo stránky ICL News spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 5/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.