- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Mars stráca vodu

Foto ESA

Medzinárodný výskumný tím vedený planetárnym vedcom z univerzity v Paríži-Saclay Franckom Montmessinom po analýzach údajov zo sondy Trace Gas Orbiter odhalil, že voda z Marsu mizne rýchlejšie, než sa predpokladalo.
Keď Slnko ohrieva ľadové polárne čiapočky Marsu, do atmosféry sa uvoľňujú molekuly vody vo forme vodnej pary. Vďaka vetru sa vodná para šíri v nižších vrstvách atmosféry. Počas najteplejších častí roka je potom atmosféra červenej planéty presýtená vodou. Je v nej 10- až 100-krát viac vodných pár než v chladných obdobiach. To umožňuje, aby voda vystúpila do vyšších častí atmosféry vo väčšom množstve, než sa čakalo. V horných vrstvách atmosféry sú molekuly vody vystavené ultrafialovým slnečným lúčom, ktoré ich štiepia na atómy vodíka a kyslíka. Keďže Mars má slabú gravitáciu, atómy vodíka a kyslíka ľahko unikajú do okolitého vesmíru, kde sa vyparia.
Vedecký tím bol svojimi novými zisteniami trochu zaskočený. Očakávalo sa totiž, že výstup vodnej pary budú limitovať nízke teploty, ktoré v atmosfére Marsu panujú. Tie totiž spoločne s prítomnosťou drobných prachových čiastočiek fungujúcich ako kondenzačné jadrá zvyčajne spôsobujú kondenzáciu vodnej pary a vznik mrakov. Bude potrebné ďalšie skúmanie, aby sme presnejšie zistili, koľko vody sa pri týchto procesoch dostáva do horných vrstiev atmosféry a nakoniec mizne preč, zhrnul Franck Montmessin.

Zo stránky space.com spravovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 3/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.