- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Mayská diplomacia

Pozostatky opice spred 1 700 rokov nájdené v starovekom meste Teotihuacan v súčasnom Mexiku naznačujú, že primát bol diplomatickým darom od Mayov. Nález je podľa vedcov prvým dôkazom obety primáta v Teotihuacane a zároveň najstarším dôkazom primáta držaného v zajatí na americkom kontinente.

Kostra opice (vpravo) pochovaná vedľa orla (vľavo) a iných zvierat, foto Nawa Sugiyama, UC Riverside

Kostra opice objavená na základni pyramídy ležala vedľa tiel iných zvierat – vrátane orla a niekoľkých štrkáčov – v oblasti, kde sa mohli zdržiavať mayské elity počas návštevy mesta.
Chemická analýza kostí a zubov ukázala, že samica opice bola odchytená vo vlhkom prostredí v mladom veku niekedy v treťom storočí. V zajatí potom žila niekoľko rokov, než sa jej život skončil medzi rokmi 250 a 300. Vysočiny v okolí mesta Mexiko sú vzdialené od prirodzeného prostredia opíc Ateles geoffroyi, ktoré obývajú vlhké tropické lesy. Táto skutočnosť spolu s prítomnosťou mayských nástenných malieb a nádob naznačuje, že opica bola darom Mayov obyvateľom Teotihuacanu.
Nález je príkladom diplomatických vzťahov medzi kultúrami, ktoré mali niekedy násilné interakcie. Mayské hieroglyfy naznačovali, že vojenské sily z Teotihuacanu v roku 378 napadli mayské mesto Tikal, čím sa začalo 70-ročné obdobie, v ktorom sa Teotihuacan miešal do mayskej politiky. Objav opice ukazuje, že vzťahy medzi týmito kultúrami siahali hlbšie do minulosti.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 1/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.