- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Medaily z Afriky

Žiaci slovenských škôl, nádejní slovenskí vedci, zaznamenali v africkej Botswane významný úspech. Až traja si z medzinárodnej Olympiády mladých vedcov (IJSO) priniesli bronzové medaily. Štvrtá im unikla iba o zlomok bodu.

Súťaž IJSO sa koná pod záštitou Iuventy a zameriava sa na podporu mladých talentov, ktoré sa zaujímajú o biológiu, fyziku a chémiu. Koná sa každoročne v niektorej z krajín sveta. Reprezentanti Slovenska sa vyberajú zo základných škôl na základe výsledkov z podobných súťaží.
Potom sa zúčastnia celoslovenského kola a najlepší z nich podstúpia pravidelnú prípravu, počas ktorej riešia veľa úloh podobných tým, ktoré sa môžu vyskytnúť na medzinárodnom kole súťaže. Rovnako si cibria zručnosti vo vykonávaní pokusov. Príprava pokračuje korešpondenčnou formou počas leta a je zavŕšená trojdňovým výberovým sústredením na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky a Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Po skončení postupuje šesť najlepších do medzinárodného kola súťaže.

Úspešní reprezentanti

V konkurencii viac ako dvesto účastníkov zo 42 krajín naši žiaci opäť dokázali, že sú schopní konkurovať aj svetovej špičke. Slovenskú delegáciu reprezentovali traja lídri: Dušan Kavický (vedúci delegácie), Katarína Kmeťová a Zuzana Magyarová a šesť súťažiacich: Hugo Bartha, Adam Benjamin Plšek, Ján Plachý (všetci traja bronzová medaila), Marek Zumrík, Adela Čermáková a Klára Ištoková. Úspech žiakov nás v celom organizačnom tíme veľmi potešil. Som rád, že aj keď učitelia často nemajú dostatok priestoru venovať sa tým najtalentovanejším žiakom priamo na hodine, vedú ich k súťažiam, ako je IJSO, a tak im dajú možnosť naplno rozvinúť svoj potenciál, povedal Martin Chudjak, ktorý zodpovedá za národný výber žiakov v súťaži IJSO na Slovensku. Okrem toho, že sa súťažiaci potili v laviciach pri riešení náročných teoretických úloh a vykonávaní zaujímavých pokusov, našli si čas aj na oddych a spoznávanie exotickej krajiny. Navštívili dve prírodné rezervácie: rezerváciu Moklodi a Jwana Game Park. Ako to zhodnotil tohtoročný najúspešnejší slovenský reprezentant Hugo Bartha, počas jednotlivých kôl súťaže IJSO sme mali príležitosť vyskúšať si veľa rôznych experimentov v univerzitných laboratóriách, no mohli sme zároveň navštíviť krajiny, do ktorých by sme sa inak zrejme nedostali.

Martin Chudjak, IJSO
Foto IJSO

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 02/2019.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.