- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Mimozemský proteín

Foto McGeoch

Aminokyseliny, ktoré pôsobia ako stavebné kamene života, sa môžu vytvárať aj na meteoroch a iných vesmírnych horninách. Rozsah probiotickej chémie mimo Zeme je však ešte neznámy a ako sa táto chémia zmení na život, je ešte tajomnejšie.
Výskumný tím vedený Julie McGeochovou z Harvardovej univerzity tvrdí, že našiel v nedotknutej vzorke meteoritu Acfer 086 proteín, ktorý nebol nikdy predtým známy. Bol by to tak prvý proteín, ktorý nevznikol na Zemi, hoci nejde o náznak mimozemského života.
Acfer 086 je jedným z veľkej zbierky meteoritov nájdených v alžírskej Saharskej púšti. Malá vesmírna hornina sa našla v roku 1990 a vážila iba 173 gramov. Acfer 086 je klasifikovaný ako uhlíkatý chondrit CV3 a vykazuje mierny stupeň zvetrávania. Vedci z tejto horniny pomocou hmotnostnej spektrometrie detegovali stopy neobvyklého proteínu. Analýza ukázala, že nový proteín je zložený hlavne z aminokyselín glycínu a hydroxyglycínu a na svojich koncoch má aj atómy kyslíka, lítia a železa – doteraz nevídané usporiadanie. Predpokladá sa, že novoobjavený proteín, nazývaný hemolitín, sa vytvoril približne pred 4,6 miliardy rokmi.
Toto je prvá správa o proteíne z akéhokoľvek mimozemského zdroja, napísali vedci vo svojom článku. Ich štúdia však ešte nebola recenzovaná, dokonca niektorí vedci sú skeptickí, či analýza skutočne niečo našla. Keby sa však zistenia potvrdili, doplnili by skladačku vývoja života nielen na Zemi.

Zo stránok Phys.org, ScienceAlert, New Scientist spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 5/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.