- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Na brehoch rieky Manzanares

Parque del Buen Retiro, foto Pixabay

Španielska metropola Madrid patrí medzi najkrajšie európske veľkomestá. Vyznačuje sa zvláštnym šarmom a noblesou. Všade je obdivuhodná architektúra, väčšinou svetlo ladené fasády domov, široké ulice, rozľahlé námestia, na každom kroku kus histórie a umenia. Dojem posilňuje aj množstvo parkov a záhrad.

Okrem toho, že Madrid je hlavným mestom, je zároveň aj najväčším mestom Španielska. Pôsobí tiež ako sídlo Madridského autonómneho spoločenstva. Tvorí politické a kultúrne centrum a je považovaný za dôležité finančné stredisko štátu. Leží v strede krajiny a dalo by sa povedať, že je aj stredobodom celého Pyrenejského polostrova. V Madride žije necelých 3,5 milióna obyvateľov a patrí medzi najľudnatejšie európske metropoly. Cez mesto preteká rieka Manzanares.

Najrušnejšia časť mesta

Španielske námestie je venované pamiatke veľkého španielskeho spisovateľa Miguela de Cervantesa.

Asi najznámejším a najfrekventovanejším miestom v Madride ja námestie Puerta del Sol (Brána slnka). Slúži akoby určitý meeting point, bod stretnutia pre jednotlivcov i skupiny turistov a využíva sa tiež ako miesto zhromažďovania sa ľudí pri rôznych slávnostiach, oslavách či protestoch. Každoročne tam napríklad pod známymi vežovými hodinami obyvatelia Madridu spoločne vítajú príchod nového roku.
Na námestí sa nachádza mnoho obchodov, reštaurácií, kaviarní, stánkov a iných lákadiel pre domácich návštevníkov i turistov. V strede sa týči jazdecká socha španielskeho kráľa Carlosa III. a oproti nej stojí dominantná budova celého námestia Real Casa de Correos, ktorá je sídlom predsedu vlády Madridského autonómneho spoločenstva. Pred budovou je do dlažby chodníka vsadená nápadná dlaždica s označením – Km. 0, s nápisom Origen de las Carreteras Radiales (Pôvod radiálnych ciest) a s grafickým znázornením mapy Španielska s vyznačením hlavných ciest. Upozorňuje na to, že z tohto bodu vychádzajú všetky významné španielske komunikačné ťahy a zároveň označuje centrum Madridu i celého Španielska. Na bočnej strane námestia sa nachádza socha medveďa driapajúceho sa na morušový strom, čo je heraldický symbol mesta Madrid.
Neďaleko Puerta del Sol sa nachádza ďalšie významné miesto. Je to Plaza Mayor (Hlavné námestie), ktoré bolo v minulosti stredom starého Madridu. V súčasnosti slúži na organizovanie rôznych folklórnych podujatí, divadelných predstavení a každoročne sa tam uskutočňujú slávnosti svätého Isidra, ktorý je patrónom Madridu.

Kráľovský palác v Madride

Zlatý trojuholník umenia

Pod týmto názvom si treba predstaviť tri najväčšie múzeá umenia, ktoré sídlia neďaleko seba a sú dostupné z ulice Paseo del Prado.
Prvé z nich, Museo Nacional del Prado (Národné múzeum Prado) navštevujú ľudia z celého sveta. Vlastní unikátnu zbierku európskeho výtvarného umenia. Predstavuje diela najväčších španielskych, talianskych, flámskych, holandských, francúzskych, nemeckých a anglických majstrov. Medzi najzvučnejšie mená patria Goya, El Greco, Velázquez, Botticelli, Rafael, Tizian, Rubens, Rembrandt a iní.
Ďalšie múzeum s názvom Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia (Národné múzeum umenia kráľovnej Sofie) je venované najmä španielskemu umeniu. Predstavuje zbierky dvoch najväčších španielskych výtvarníkov 20. storočia Pabla Picassa a Salvadora Dalího. Najznámejším obrazom je tu Picassova maľba Guernica, ktorú vytvoril v roku 1937 ako protest proti občianskej vojne v Španielsku.
Posledné z trojice, Museo Nacional Thyssen – Bornemisza (Národné múzeum Thyssen – Bornemisza) bolo pôvodne súkromnou zbierkou milovníka umenia, ktorého meno nesie. Expozícia nie je úzko špecializovaná ani časovo, ani umeleckým zameraním. Obsahuje diela rôznych smerov a slohov z Európy, Ameriky a iných častí sveta.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 8/2021. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.

Text a foto Mgr. Peter Poliak