- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Na pomoc neurovede

Zhluky mozgových buniek vypestované z kmeňových buniek ľudí s neurologickým syndrómom vykazujú príznaky poruchy. Štúdia uverejnená v časopise Nature Neuroscience naznačuje, že mozgové organoidy by mohli byť nástrojom na pochopenie komplexných porúch.

Foto Pixabay

Výskumníci bežne vytvárajú z kmeňových buniek mozgové organoidy, ktoré dokážu v laboratóriu napodobniť ľudský mozog. Tentoraz vypestovali dva druhy. Prvý, z kmeňových buniek zdravých ľudí, produkoval elektrickú aktivitu podobnú vlnám v mozgu v plnej veľkosti. Tieto vlny sú súčasťou pohybu informácií po mozgu. Druhú skupinu organoidov vypestovali z buniek 25-ročnej ženy a 5-ročného dievčatka s Rettovým syndrómom, vývojovou poruchou, ktorá sa prejavuje záchvatmi, autizmom a zaostávaním vo vývoji. Tieto vyzerali ako organoidy vypestované zo zdravých ľudí, no v niektorých smeroch sa správali inak. Ich bunky vysielali signály, ktoré boli príliš synchronizované a menej rozmanité. Niektoré mozgové vlny vyprodukované týmito organoidmi pripomínali záchvat, pri ktorom príval elektrickej aktivity naruší normálnu činnosť mozgu. Vďaka týmto organoidom môžu vedci lepšie pochopiť Rettov syndróm a aj testovať možné spôsoby liečby.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 10/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.