- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Napĺňali odveký sen

Medzi najväčšie, najnavštevovanejšie a najkompletnejšie múzeá letectva a kozmonautiky patria dve americké partnerské múzeá – National Air and Space Museum a Steven F. Udvar-Hazy Center.

Kokpit lietadla Douglas DC-3 a ďalšie menšie lietadlá

National Air and Space Museum (NASM; Národné múzeum pre letectvo a vesmír) sa nachádza priamo v hlavnom meste USA vo Washingtone. Vzniklo v roku 1946 ako národný skanzen, v roku 1976, pri príležitosti 200. výročia vzniku Spojených štátov amerických, otvorilo svoje brány ako múzeum. Už samotný akt otvorenia bol veľmi zaujímavý a symbolický. Pásku totiž slávnostne prestrihol malý robot, ktorý reagoval na signál z kozmickej družice Viking letiacej k Marsu. V roku 2018 navštívilo múzeum približne 6,2 milióna návštevníkov, čo z neho urobilo piate najnavštevovanejšie múzeum na svete a druhé najnavštevovanejšie múzeum v Spojených štátoch.

Od Goddarda po Gagarina

Priestranné výstavné haly sú zaplnené množstvom historicky cenných exponátov. Niektoré sú ozajstné originály, respektíve ide o náhradné záložné stroje a prístroje, ale sú tu vystavené aj rôzne modely, makety a repliky predmetov a mechanizmov, ktoré sa nezachovali alebo boli zničené, prípadne zostali vo vesmíre. Najstaršie exponáty z oblasti kozmonautiky tvoria prototypy a modely rakiet, ktoré zostrojil priekopník amerických vesmírnych letov Robert Goddard (1882 – 1945). O výraznejšie úspechy americkej kozmonautiky sa postaral až nemecký konštruktér, ktorý získal americké občianstvo, Wernher von Braun (1912 – 1977). Práve on skonštruoval nosnú raketu Redstone (Juno I), ktorá vyniesla na obežnú dráhu prvú americkú družicu Explorer 1, a postavil aj najväčšiu nosnú raketu Saturn V, ktorá vynášala posádky ľudí vo vesmírnom programe Apollo na Mesiac. Návštevníci múzea majú možnosť vidieť práve obrovské motory tejto rakety. Neďaleko nich stojí v reálnej veľkosti kópia mesačného pristávacieho modulu Eagle a svoje miesto tu má aj model Vostoku 1, ktorý symbolizuje let prvého človeka do vesmíru – Jurija Gagarina.

Pripomienka historického americko-sovietskeho spoločného letu kozmických lodí Apollo 18 a Sojuz 19; vľavo model Vostoku 1

Lietadlá rekordov

Návštevníci môžu zblízka obdivovať kabíny kozmických lodí z troch amerických vesmírnych programov – Mercury (lety jednočlenných posádok), Geminy (dvojčlenných posádok) a Apollo (trojčlenných posádok najmä na Mesiac). O niečo ďalej je ukážka amerického vesmírneho laboratória Skylab, v reálnej veľkosti je tu aj model Hubblovho vesmírneho teleskopu, ktorý je na obežnej dráhe okolo Zeme. Zaujímavé sú aj verné kópie kozmických lodí Apollo 18 a Sojuz 19, ktoré sa v roku 1975 vo vesmíre spojili. Aj v expozícii letectva je čo obdivovať. Nachádza sa tam množstvo replík a makiet historicky najstarších lietadiel, medzi ktorými vyniká dvojplošník bratov Wrightovcov – Wright Flayer z roku 1903, považovaný za prvé skutočné lietadlo. Možno ešte zaujímavejšie je originálne lietadlo – Spirit of St. Louis, na ktorom Charles Lindbergh (1902 – 1974) preletel v roku 1927 nonstop za 33 hodín ako prvý vzdialenosť z New Yorku do Paríža cez Atlantický oceán, alebo voľne prístupný kokpit lietadla Douglas DC-3 či vzácne prvé nadzvukové lietadlo Bell X-1. V priestoroch múzea sú zakomponované aj moderné účelové zariadenia slúžiace na výchovu, vzdelávanie, ale aj na zábavu, oddych a osvieženie návštevníkov – veľkoplošné kino Imax, Digitálne planetárium Alberta Einsteina, astronomická pozorovateľňa, obchody so suvenírmi, reštaurácie a bufety. Návštevníkov určite poteší, že do múzea je voľný vstup.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 10/2019. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

Text a foto Mgr. Peter Poliak