- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Neamerické hlavné mesto

Najdôležitejšia vládna budova v celých Spojených štátoch amerických je Kapitol vo Washingtone.

Mesto politikov, diplomatov a úradníkov – takto jednoducho by sa dalo charakterizovať hlavné mesto Spojených štátov amerických Washington, D. C.

Prirodzene, k politikom, diplomatom a úradníkom môžeme pokojne pridať aj zástupcov ďalších preferovaných profesií – právnikov, bankárov, pedagógov, vedcov a umelcov. Je to samozrejmé, pretože v hlavnom meste USA sa nachádza veľké množstvo vládnych budov na federálnej, regionálnej aj miestnej úrovni, ambasád, rôznych administratívnych organizácií, verejných inštitúcií, súdov, bánk, škôl, knižníc, múzeí a galérií vrátane dvoch vrcholných a najdôležitejších amerických úradov – Kapitolu a Bieleho domu. Niet divu, že Washingtonu sa neoficiálne hovorí federálne mesto.

Biely dom, sídlo amerického prezidenta, aj s (ne)nápadnou ochrankou na streche

Iná Amerika

Veľká väčšina amerických veľkomiest sa vyznačuje spoločnou charakteristikou a majú veľa rovnakých prvkov a znakov. Obsahujú množstvo výškových budov, desiatky mrakodrapov, rušné a hlučné komunikácie preplnené rôznymi dopravnými prostriedkami, davy ponáhľajúcich sa ľudí a ulice lemované stovkami obchodov, reštaurácií, barov, bufetov s rýchlym občerstvením a predajných stánkov. Washington má však na rozdiel od uvedeného popisu úplne inú atmosféru. Pôsobí pokojným, usporiadaným a prívetivým dojmom. Nie sú tu nijaké prehnane veľké výškové budovy, a už vôbec nie pre Ameriku také typické mrakodrapy. Už v dávnej minulosti sa totiž vo Washingtone prijala zásada, že nijaká budova by svojou výškou nemala presiahnuť historickú budovu sídla americkej vlády – Kapitolu, ktorý tvorí dominantu mesta. Ani široké mestské bulváre na rozdiel od typických amerických veľkomiest nie sú veľmi hlučné a predimenzované autami, keďže najrušnejšie dopravné tepny pulzujú v podjazdoch a tuneloch pod mestom. Ľudia akoby boli roztratení na priestranných chodníkoch, promenádach a v parkoch. Aj obchodov, reštaurácií a bufetov je tu na pomery veľkomesta menej. Oto viac je tu však kultúrnych ustanovizní, múzeí, galérií, historických budov, pomníkov, pamätníkov a oddychových zón.

Samostatná oblasť

Mesto bolo pomenované po vodcovi americkej revolúcie a prvom prezidentovi Spojených štátov amerických Georgeovi Washingtonovi (1732 – 1799). Rozprestiera sa na severnom brehu rieky Potomac na území samostatnej oblasti, ktorá nesie názov District of Columbia (Dištrikt Kolumbia), v skratke D. C. Mesto Washington nemá nič spoločné s rovnomenným štátom Washington, ktorý v porovnaní s hlavným mestom leží geograficky na druhom konci USA. Mesto Washington je samostatná oblasť, ktorá nepodlieha pod správu nijakého amerického štátu. Pozemok na vznik dištriktu darovali v minulosti zo svojho územia štáty Maryland a Virgínia. Washington je nielen hlavným mestom USA, ale zároveň aj hlavným mestom dištriktu, pričom územie mesta je v podstate zhodné s územím dištriktu. Do celkového pomenovania preto musel byť zakomponovaný názov mesta, aj názov dištriktu. Týmto vzniklo pomenovanie Washington, D. C., no Američania milujúci skracovanie slov a pomenovaní bežne nazývajú svoje hlavné mesto len skratkou D. C. Mesto Washington svojou rozlohou nepatrí medzi obrovské americké mestské aglomerácie a tiež sa tam neradí ani na základe počtu obyvateľov – so 650 000 obyvateľmi je až na 27. mieste, no svojím významným statusom, dôležitosťou a neopakovateľnou atmosférou sa zaraďuje medzi najatraktívnejšie mestá USA.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 12/2020. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.

Text a foto Mgr. Peter Poliak