- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Nech je hra naj

Voľba slúchadiel či náhlavnej súpravy môže byť niekedy pomerne náročný proces, najmä ak netušíte, na ktoré aspekty sa treba sústrediť a ktoré parametre sú pre vás najdôležitejšie.

V prvom rade zdôrazníme, že orientácia podľa recenzií je úplný základ. Určite nekupujte iba podľa dizajnu či obľúbenosti značky. Na začiatku si ujasnite, koľko ste ochotní do takéhoto zariadenia investovať. Na rozdiel od komponentov vo vašom PC by vám kvalitný headset mal vydržať roky. Niektoré rady môžete použiť aj pri kúpe slúchadiel mimo hernej sféry.

Konštrukcia

Podľa ceny sa vo svete zvuku nedá celkom spoľahlivo orientovať, často totiž zohľadňuje imidž značky. Niektoré súvislosti s cenou však treba zvážiť, a to najmä pri lacných modeloch. Výrobcovia v úsilí znížiť výrobné náklady môžu ochudobniť kvalitu zvuku, ale aj konštrukciu. Možno budete mať šťastie a v najnižšej cenovej relácii do 20 eur natrafíte na slúchadlá, ktoré budú poskytovať relatívne dobrý zvuk. Je to skôr vzácnosť, no stáva sa to. Očakávajte však, že nízka cena sa určite prejaví aspoň na kvalite konštrukcie. Konštruktéri nevystužia lacné headsety kovom a mostík býva celoplastový. To máva dva následky. Prvý je nízka odolnosť pri trochu drsnejšom zaobchádzaní. Lesklé plasty sa rýchlo ošúchajú a mikrotrhliny vytvorené ohýbaním spôsobia, že sa konštrukcia časom poláme. Niekedy je to skôr, niekedy neskôr, no bez kovovej výstuže je to iba otázka času. Druhý efekt je zvoľnenie prítlaku konštrukcie. Plast sa používaním roztiahne a slúchadlá vám môžu začať padať z hlavy. To je v hernej sfére veľmi nepríjemné, najmä ak sa radi rozohníte pri multiplayerových bojoch. Logicky to zásadne zníži aj odhlučnenie proti zvukom okolia. Ak ste citliví na cenu, odporúčame hľadať vhodný model v cenovej hladine aspoň od 40 do 100 eur. S konštrukciou súvisí aj typ ovládania. Bezdrôtové headsety mávajú ovládacie prvky na niektorom z náušníkov. Pozrite si fotografie, aby ste si overili, či nie sú umiestnené neprakticky, a z textu recenzie by ste sa mali dozvedieť, či nevydávajú silné zvuky, napríklad tlačidlá bývajú hlučné pri stláčaní. Káblové modely zvyknú mať ovládač typu in-line, teda umiestnený na kábli. Pri nich si treba dať pozor na to, či sa nachádza v správnej výške vzhľadom na náušník a či ho nebudete pri večernom hraní prácne nahmatávať rukou. Mierne nepraktické môžu byť riešenia s obojstranným nastavením. Na ovládači trčí koliesko z dvoch strán a vy hmatom neviete posúdiť, na ktorú stranu si hlasitosť pridávate a na ktorú uberáte. Naopak, užitočné sú spony, ktoré umožnia ovládač uchytiť na oblečenie, nemusíte ho potom potme hľadať rukou.

Mikrofóny

Môžete naraziť na modely s odnímateľným či zásuvným mikrofónom. Zásuvný variant je o čosi výhodnejší, keďže sa vám mikrofón nestratí z dohľadu, ak ho dlhšie nepoužívate. Pri odnímateľných variantoch sa vám to stať môže a napríklad pred hovorom cez Skype či TeamSpeak budete v panike prehľadávať svoj herný brloh. Tretia možnosť sú headsety so zabudovaným mikrofónom. V takom prípade nič z náušníka netrčí a mikrofón je všesmerový. To môže byť pri lacnejších modeloch nevýhoda, keďže bude zachytávať aj zvuky okolia. Drahšie headsety však používajú toto riešenie v kombinácii s digitálnym potlačením zvukov okolia. Pri povrchových mikrofónoch získavate oproti zabudovaným jednu výhodu. Vždy sú dobre ohybné, a tak si ich môžete individuálne prispôsobiť. Napokon nezabudnite skontrolovať, či zvolený model má aj dostatočne široký frekvenčný rozsah mikrofónu. Aj pri drahších modeloch sa stáva, že natrafíte na rozsah do 7 – 10 kHz, čo vo výsledku znie tlmene. Možno si poviete, že vám to môže byť jedno, keďže sa sami nepočujete, no keď v hre zlyháte len preto, lebo člen vášho bojového tímu riadne nerozumel vášmu pokynu, asi zmeníte názor. Obzerajte sa najmä po rozsahoch nad 10 kHz a pamätajte si, že čím vyššia bude frekvencia, tým ostrejšie výšky bude mať váš hlas prenášaný na druhú stranu linky.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 08/2018.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

Peter Vnuk
Foto Pixabay