- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Nenápadný pomocník

Objav alebo vynález sa môže udiať nečakane. Niekedy to môže byť na začiatku bádania, inokedy pri pokusoch, občas aj po nich. Za mnohými objavmi či vynálezmi neraz stojí to, čo nazývame náhoda.

Kuchyňa alebo aspoň kuchynský kút so základným vybavením sú súčasťou každého domu či bytu. V súčasnosti sme zvyknutí na rôzne vymoženosti, ktoré sú pre nás také bežné, že sa už ani nezamýšľame nad tým, odkiaľ sú a ako vznikli. A mnohé z nich nám pomáhajú nenápadne, ale účinne. Ak pozeráte televíziu, iste poznáte reklamy, ktoré sa predbiehajú v tom, aby vám predviedli zázračné čistiace prostriedky odstraňujúce z tanierov a hrncov každú mastnotu a pripáleniny. Vďaka šťastnej náhode vznikol materiál, vďaka ktorému pripáleniny takmer nevznikajú a ktorý poznáme pod názvom teflón.

Od chladničky k hrncom

Po tom, ako mladý chemik Roy J. Plunkett úspešne ukončil doktorandské štúdium chémie na univerzite v štáte Ohio, zamestnal sa v roku 1936 v spoločnosti DuPont v New Jersey. V Jacsksonových laboratóriách sa venoval syntetizácii novej formy chladiva do chladiacich prístrojov – freónu. Ráno 6. apríla 1938 kontroloval asistent Jack Rebok tlakové nádoby s plynným tetrafluóretylénom (TFE), ktorý sa používal na výrobu freónu. Po otvorení nádoby zistil, že v nádobe vznikol z plynu belavý prášok so zvláštnymi vlastnosťami. TFE v nádobe polymerizoval na polytetrafluóretylén (PTFE), známy v súčasnosti pod obchodným názvom teflón. Plunkett tušil, že objavil niečo nové, a začal prášok skúmať. Látka ho zaujala hneď niekoľkými vlastnosťami. Vyznačovala sa chemickou odolnosťou v agresívnych prostrediach a nereagovala so žiadnymi rozpúšťadlami, kyselinami ani zásadami. Bola chemicky neaktívna a neovplyvňovalo ju ani teplo, ani elektrina. Zaujímavou vlastnosťou bolo nízke trenie. Za túto vlastnosť látka vďačí svojej molekule, ktorá sa skladá z dlhého reťazca atómov uhlíka, pričom na každom atóme uhlíka sú pripojené dva atómy fluóru. Chemická väzba medzi atómami uhlíka je extrémne pevná a silné sú aj väzby medzi susednými reťazcami. To spôsobuje, že povrch PTFE je klzký a nič na ňom nepriľne. V roku 1941 získala firma DuPont patent na výrobu polytetrafluóretylénu a neskôr si nechala zaregistrovať ochrannú známku Teflon®.

Roy J. Plunkett

Všestranné využitie

Teflón sa môže chváliť naozaj všestranným využitím. V medicíne je vďaka pružnosti a slabej priľnavosti vhodný nielen na povrchy bedrových kĺbov, na nahrádzanie drobných kostí v oblasti tváre, na výrobu protéz, umelých orgánov a krvných ciev. Pre nízke trenie sa používa v priemyselných súčiastkach, ktoré si potom nevyžadujú olejovanie. Vďaka odolnosti proti teplotným zmenám sa používa aj ako ochranná vrstva povrchu lietadiel a vesmírnych rakiet. Pre izolačné vlastnosti aodolnosť proti nízkym aj vysokým teplotám (od –270 °C do 300 °C) je vhodný ako obal káblov alebo na výrobu hadíc vhodných na vedenie chemikálií. Na začiatku svojej kariéry v roku 1943 však teflón poslúžil aj pri výrobe atómovej bomby ako ochrana proti korózii. Francúzsky chemik Marc Grégoire použil teflón pri inej príležitosti. Naniesol ho na svoj rybársky vlasec, aby sa lepšie odvíjal. Keď zistil, aké sú jeho vlastnosti, pomohol aj svojej manželke Colette, aby sa už nemusela trápiť s náročným umývaním riadu a drhnutím hrncov drôtenkou. Po nanesení teflónu na povrch panvíc sa totižto pripravované jedlo nepripaľovalo. Po tom, ako sa tento objav rozšíril, spoznal obchodnú značku Tefal, pod ktorou sa tieto hrnce a panvice predávali, celý svet. Treba ho síce tiež umývať, ale zvyšky jedál sa z neho dajú ľahko odstrániť vďaka slabej priľnavosti. V súčasnosti možno teflón nájsť v úpravách materiálov proti nečistotám, v kobercoch, obrusoch, na tkaninách Gore-Tex určených na turistiku a šport, je súčasťou skloteflónového textilu s uplatnením v priemysle, nachádza sa v baliacich materiáloch i v mnohých ďalších výrobkoch. Medzi vedcami však vsúčasnosti prebiehajú polemiky o vplyve teflónu na zdravie človeka. Ukazuje sa totiž, že jeho použitie nie je bez nebezpečenstva a predajcovia kuchynského riadu často uvádzajú jeho neprítomnosť v neadhéznych povrchoch ako klad.

R
foto Fotky&Foto, wikipédia

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 8/2017.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.