- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Nepríjemná drobnosť

Pozná ho každý. Môže nás prepadnúť v podstate kedykoľvek a kdekoľvek. Na začiatku môže byť vtipné, ale po čase je úmorné. Maličkosť zvaná čkanie.

Čkanie, ľudovo štikútka, odborne singultus, sa vyskytuje pomerne frekventovane, a to vo všetkých vekových kategóriách. Väčšinou trvá len niekoľko minút a nie je nebezpečné. Okrem toho, že ho sprevádza typický zvuk, býva nepríjemne vnímané a môže značne bolieť. Ide o náhly stav, ktorý vzniká kŕčovitým sťahovaním bránice. Bránica je horizontálny sval nachádzajúci sa tesne pod pľúcami, ktorý oddeľuje hrudnú a brušnú dutinu. Je to hlavný dýchací sval a pri dýchacích pohyboch sa pohybuje. Pri nádychu sa pľúca rozpínajú a plnia kyslíkom, čo vedie k posunu bránice smerom nadol. Pri výdychu sa zasa pľúca sťahujú a bránica v úsilí vytlačiť prebytočný oxid uhličitý z pľúc do dýchacích ciest a von z organizmu sa pohybuje hore. Čkanie sa definuje ako náhle vzniknutý spazmus, kontrakcia, kŕč bránice. Ide o reflexný pohyb bránice, ktorý je rýchly, mimo vôle človeka. Čkanie vzniká v prípade, keď sa bránica sťahuje mimo obvyklého rytmu dýchacích pohybov (nádych-výdych). Sú to vlastne spontánne kŕčovité sťahy bránice, ktoré spôsobujú reaktívne uzavretie hrtanu a hlasiviek, čo vedie k prudkému návratu vzduchu do pľúc. Asi o 35 milisekúnd po stiahnutí bránice sa hlasivky a hrtanové príklopka (epiglotis) prudko uzatvoria, čo spôsobí typický zvuk čkania. Okrem toho sa pri čkaní vyskytuje aj typický pohyb hlavou, krku, hrude, ramien, brucha, prípadne celého tela. Rytmus čkania je rýchly a zväčša pravidelný. Vo väčšine prípadov čkanie zrazu začne a zrazu prestane, bez zjavnej príčiny. Bežný záchvat čkania niekedy prechádza už po niekoľkých začkaniach, inokedy môže trvať aj niekoľko minút. Nepríjemné sú najmä bolestivé záchvaty. Vtedy bolesť prebieha pozdĺž tráviacou trubicou až po bránicu a žalúdok. Bolesť na hrudi môže budiť dojem vážnejšieho ochorenia. Keď čkanie neprejde ani po dvoch dňoch, určite treba ísť k lekárovi. Pretrvávajúce čkanie vzniká chronickým dráždením blúdivého nervu (nervus vagus) alebo bráničného nervu (nervus phrenicus). Podľa odborníkov existuje viac ako sto rozličných príčin čkania. Bežným štartérom bývajú sýtené nápoje, prejedanie sa a hltavé jedenie, keď človek so sústom prehltne aj viac vzduchu, pri dlhotrvajúcom čkaní to môže byť signál závažného ochorenia centrálneho nervového systému alebo chorôb, ktoré spôsobujú chronické dráždenie blúdivého nervu.

R, foto Pixabay

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 01/2021. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.