- Časopis Quark - https://www.quark.sk -

Nočná slnečná dióda

Ľudstvo sa pomaly, ale isto lúči s produkciou energie z fosílnych zdrojov, akými sú najmä ropa, plyn a uhlie, a prechádza na obnoviteľné zdroje.

Tieto tri nosiče energie sa vyznačujú tým, že ich zdroje sú obmedzené – skôr či neskôr ich vyčerpáme. Zároveň všetky produkujú škodlivé emisie, ktoré negatívne ovplyvňujú globálnu klímu.
Náhradou za fosílne zdroje majú byť obnoviteľné, v podstate nevyčerpateľné zdroje energie, ako sú napríklad veterná, slnečná či jadrová energia. Metóda priamej premeny slnečného žiarenia na elektrickú energiu je v súčasnosti z hľadiska inštalovaného výkonu po vodnej a veternej energii tretí najdôležitejší obnoviteľný zdroj energie. Mimochodom, množstvo slnečnej energie dopadajúcej na zemský povrch by súčasnú spotrebu pokrylo 6 000-krát.
Slnečnú a veternú energiu však môžeme využívať len pri vhodných podmienkach: slnečnú energiu iba keď je slnečno, veternú len keď fúka vietor. Rozdiel medzi nimi je v tom, že vetry vejú aj v noci, no fotovoltické články produkujú elektrickú energiu výhradne vtedy, keď na ne dopadá slnečné žiarenie. Možnosť využívať slnečné žiarenie nepriamo na produkciu elektrickej energie aj v tme je založená na úvahe, že slnečné žiarenie počas dňa zahrieva našu Zem, a tá určitú časť vyžaruje späť do atmosféry vo forme infračerveného žiarenia.
Na toto infračervené žiarenie (prúd infračervených fotónov) sa zameral vedecký tím austrálskej Univerzity Nového Južného Walesu s cieľom vyťažiť aspoň časť jeho energie. Vedci vyvinuli termoradiačnú diódu, ktorá je opakom bežného solárneho článku. Táto dióda prijíma tepelnú energiu vyžarovanú Zemou smerom nahor do chladnejšieho prostredia a premieňa tok energie medzi teplou a chladnou oblasťou na elektrický potenciál. Dióda je zostavená z rovnakých materiálov, aké sa používajú v okuliaroch na infračervené nočné videnie.
V tejto fáze výskumu sa inovatívnou diódou zatiaľ nezískava veľa elektrickej energie. Pri teplotnom rozdiele len 12,5 °C výskumný tím zaznamenal hustotu elektrickej energie 2,26 mW/m2, čo zodpovedá radiačnej účinnosti 1,8 %. Teória však hovorí, že inovatívnou technológiou by sa dala produkovať približne 1/10 výkonu bežného slnečného článku. Mimochodom, nová dióda dostala vtipné hovorové označenie nočná slnečná dióda.

RM, ilustračné foto Pixabay

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 7/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.